авганистан Archives - Слободен печат

Tag : авганистан

Вести Регион Слајдер

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат
Поминаа 16 години, и гледате дека Американците не се ни јасни што да прават, одговорил новоизбраниот хрватски претседател, Зоран Милановиќ, пред лицето на сè уште...
Вести Планета

Талибанците понудија еднонеделно примирје со САД во Авганистан?

Слободен печат
Талибанците на Американците им понудија кратко примирје, по повеќе од 18 години борба, со што се наговестува можноста за јасен напредок во преговорите. САД со...
Вести Планета

Расте бројот на жртви во снежните лавини во Пакистан и Авганистан

Слободен печат
Бројот на загинати во снежните бури и лавини, кои во изминатите денови ги погодија Пакистан и Авганистан, пораснаа на 160 лица, поради тоа што спасувачките...
Вести Планета

Пет американски војници украле 200.000 долари наменети за борба против тероризмот во Авганистан

Слободен печат
Поранешниот американски војник Вилијам Чембрлејн, припадник на специјалните сили на САД, призна дека планирал да изврши завера за да украде 200.000 американски долари. Тој оваа...
Вести Планета

Лавини во Кашмир и Авганистан, загинаа 126 луѓе

Слободен печат
Во пакистанскиот дел на Кашмир и во Авганистан во лавини загинаа 126 луѓе. Портпаролот на пакистанската служба за вонредни ситуации, Васим Удин изјави дека во...
Вести Планета Слајдер

Подметната бомба во Авганистан, загинаа двјаца американски војници

Слободен печат
Двајца американски војници погинаа и уште двајца се повредени во експлозија на бомба што нивното возило ја нагазило на пат, во јужен Авганистан, соопшти денеска...
Вести Планета Слајдер

Авганистан: Убиени најмалку дваесет лица во напад на талибанците

Слободен печат
Најмалку 20 припадници на авганистанските безбедносни сили ги загубија своите животи како последица на два оделни напади на талибанците врз два полициски пунктови во градовите...
Вести Македонија

Пендаровски оствари видео-конференциска врска со армиските мировници кои вршат мисии надвор од државата

Слободен печат
Претседателот и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски, во пресрет на новогодишните празници, денеска оствари видео-конференциска врска со припадниците на Армијата, кои учествуваат во...
Вести Планета

Талибанските екстремисти киднапираа 27 мировници во Авганистан

Слободен печат
Талибанските екстремисти киднапираа 27 припадници на мировната мисија „Народно мировно движење“ на автопатот во авганистанската провинција Фарах, соопштија денес локалните официјални лица. Заменикот на гуверенрот...
Вести Планета

ИЗБЕГНАТ СЕРИОЗЕН ИНЦИДЕНТ: Мигранти од Авганистан кои патувале во приколка-ладилник ослободени во Германија

Слободен печат
Единаесет Авганистанци, на старост од 14 до 31 година, влегле во камион со приколка-ладилник во Србија, како што наведе баварската полиција. Камионот тргнал од Турција,...