Tag : авганистан

Вести Свет

Поради Ковид – 19, Авганистан ќе ослободи 10.000 затвореници

Слободен печат
Авганистан ќе ослободи најмалку 10.000 затвореници на возраст над 55 години, жени и затвореници со нарушено здравје во обид да го спречи ширењето на коронавирусот,...
Вести Македонија

Седум армиски припадници кои се дел од НАТО мисијата во Авганистан утре се враќаат во нашата земја

Слободен печат
Седум припадници на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од НАТО мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан утре ќе се вратат во нашата земја....
Вести Македонија

Седум армиски припадници утре се враќаат од мисијата во Авганистан

Слободен печат
Седум припадници на Армијата на Република Северна Македонија кои се дел од НАТО мисијата „Одлучна поддршка” во Авганистан утре ќе се вратат во нашата земја....
Вести Свет

Терористички напад во храм на сиките во Авганистан

Слободен печат
Неидентификувани напаѓачи денеска убија 25 лица во верски комплекс на сиките во Кабул, соопшти авганистанската полиција. – Вооружените напаѓачи држеа околу 150 припадници на заедницата сики...
Вести Свет

По мировниот договор на САД и талибанците: Германија ќе ги намали трупите во Авганистан

Слободен печат
Германија ќе почне да го намалува своето воено присуство во Авганистан по мировниот договор меѓу САД и талибанците, изјавија воени извори за агенцијата ДПА. Во...
Вести Свет

Помпео си замина од Авганистан без да каже што договорил

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска си замина од Авганистан не кажувајќи дали успеа да издејствува договор меѓу политичките лидери во земјата. Помпео беше во...
Вести Свет

Талибанците и Владата во Кабул одржаа на Скајп разговори за ослободување затвореници

Слободен печат
Талибанците и авганистанската Влада одржаа „виртуелен состанок” на кој разговараа за ослободување на затворениците. На вчерашниот разговор беше разгледано ослободување на затворениците, што се закануваше...
Вести Свет

СМРТОНОСЕН НАПАД: Талибанци се инфилтрирале во авганистанската полиција и убиле најмалку 24 лица

Слободен печат
Шестмина талибански бунтовници кои успеале да се инфилтрираат во авганистанската полиција денеска убиле најмалку 24 полицајци и војници во јужната покраина Забул, која во огромен...
Вести Свет

Потрага по 37 лица кои избегале од болница со сомнение дека имаат коронавирус побегнале од болница во Авганистан

Слободен печат
 Најмалку 37 лица со сомнение дека имаат коронавирус побегнале од болница во Херат во западен Авганистан, извести портпаролот на министерот за здравство на Авганистан. Луѓето...
Вести Свет

Авганистан го одложи ослободувањето на заробените талибанци

Слободен печат
Авганистанската влада во саботата го одложи пуштањето на 1.500 талибански заробеници, реќе авганистанско официјално лице. Оваа одлука би можела да го саботира мировниот процес потпишан...