Англиската верзија на сајтот на Влада не знае дека имаше избори

Англиската верзија на владиниот сајт очигледно не е ажурирана подолго време, бидејќи кога ќе ја отворите ќе го видите стариот состав на владата.

На самата страница може да се забележи дека последен датум кога е направена промена е 31.05.2019 година.

„Актуелниот состав на владата е избран на 31 мај 2017 година, по парламентарните избори во декември 2016 година“, вели англиската верзија на владиниот сајт.

Принсткрин од веб-страната на Влада

„Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, доби мандат за состав на Влада од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов. Со 62 гласа „за“, 44 „против“ и 5 воздржани, Собранието гласаше за Владата на премиерот Зоран Заев. Претседател на Владата на Република Северна Македонија е Зоран Заев. Претседателот има 5 заменици“, стои се уште на сајтот.

Прочитајте и...  Министерството за економија го подготви првиот Предлог-закон за јавно приватно партнерство

Англиската верзија може да ги збуни странските дипломати, бидејќи старо-новиот премиер Заев сега има 4 заменици, додека Радмила Шекеринска не е повеќе вицепремиер. Со новите измени Артан Груби е прв заменик на премиерот и носител на оваа функција.

На сајтот со англиска поддршка се споменуваат имиња кои јавноста ги заборави веќе, како што е името на вицепремиерот и министер за економски прашања – Кочо Анѓушев.

 

Поврзани вести

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Д-р Беќаровски: КОЛКУ СМЕ ЗАГЛАВЕНИ И ЗАРАЗЕНИ ???

Ѓорчев: Царовска во образованието направи хаос, замислете учебната година ги изненадила

Слободен печат

ФОТО: Тешка сообраќајка на Истра, пијан возач усмрти жена

Маријана Митровска

Надминат седумцифрениот праг: Шпанија е прва членка на ЕУ со преку милион инфицирани со ковид-19

Слободен печат

До почетокот на ноември ќе има субвенции за октомвриските плати

Слободен печат

Остави Коментар