Американците не трпат потценувања: Не сме дојдени од улица

Кошаркарската репрезентација на САД не личи на себе откако дури 19 кошаркари го откажаа настапот на Светското првенство во Кина кое започнува на 31 август. Бројните откази, но и поразот на стартот од контролните натпревари ги натера главните ривали да размислуваат дека САД не се непобедливи.

Згора на тоа во прогнозите на ФИБА пред престојниот Мундобаскет, Американците не се главни фаворити за златниот медал, тие се на второто место веднаш зад Србија.

Грбот на кошаркарите им го свртеа и навивачите во САД кои не се надеваат дека сегашниот состав ќе успее да го одбрани златниот медал.
Ваквото потценување го разбуди инаетот кај преостанатите кошаркари.

– Не сме ние кошаркари кои се собрани од улица. Ние сме НБА играчи и сме доста добри во тоа што го правиме, а ваквите работи, како потценувањето дополнително не мотивираат – изјави Џејсон Тејтум, ѕвездата на  Бостон селтикс.

Прочитајте и...  Сити не е првиот гигант кој бил на колена

Истото мислење го дели и неговиот соиграч од Бостон,Кемба Вокер, и единствен во тимот на селекторот Грег Попович кој има настап на ол стар натпревар.
„Гладни сме за успех“, порача Вокер.

Прочитај повеќе

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат

Проблеми за Ливерпул, без Хендерсон на реваншот со Атлетико!?

Слободен печат

Ѓоковиќ расположен пред Дубаи, Иванишевиќ подготвува „одмазда“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо в сабота ќе го игра 1.000 натпревар во кариерата! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет − 1 =

Прочитај повеќе

Македонија со 10 натпреварувачи на „Мавровскиот меморијал“

Слободен печат

Арсенал нема пораз во 2020, а најголемото изненадување доаѓа од Италија

Слободен печат

Млад навивач на Јунајтед му пиша на Клоп да престане да победува! (ФОТО)

Слободен печат

Комедија на мечот Хетафе – Ајакс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Абидал: Проблем со Меси? Една важна работа научив овие денови!

Слободен печат

Навивачи глумеа тепачка, па го изненадија полицаецот со роденденска торта! (ВИДЕО)

Слободен печат