Албанија, Црна Гора, Грција, Хрватска? Споредете ги цените пред да решите каде ќе летувате – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Албанија, Црна Гора, Грција, Хрватска? Споредете ги цените пред да решите каде ќе летувате

Што можете да очекувате ако одлучите да летувате во некоја од овие земји?

Сезоната на годишни одмори започна, а поголем дел од граѓаните веќе имаат договорено туристички аранжмани и планираат каде ќе летуваат. Освен цените на аранжманите, секако нè интересираат и други погодности, услуги, чистотата на плажите и на местото на престој, културните и историските знаменитости…

Македонците најмногу летуваат во Грција, помалку во Црна Гора, Бугарија и Хрватска, а последниве години и Албанија станува сè попривлечна.

Во продолжение можете да ги видите просечните цени на сместувањата и на основните продукти.

АЛБАНИЈА

Албанија е туристичка дестинација со ниски цени на сместување, храна и пијалаци. Најпознати дестинации се Драч, Валона, Саранда и Ксамил.

Валута лек. Курс – 1 евро – 122 леки

ХОТЕЛИ – 20-50 евра (соба за еден ден за едно лице)

АПАРТМАНИ – 5-20 евра (1 ноќ, зависно од бројот на лица и бројот на соби)

РУЧЕК ВО РЕСТОРАНИТЕ ЗА ДВЕ ЛИЦА – 5-10 евра

КАФЕ НА ПЛАЖА – 0,60 евра

ВОДА 1,5 л – 0,40 евра

ЛЕБ – 0,50 евра

ТОПКА СЛАДОЛЕД – 0,50 евра

ЦРНА ГОРА

Црна Гора се одликува со убави плажи, ниски цени на сместување, евтина храна и пијалаци. Најпознати летувалишта се Будва, Улцињ, Херцег Нови, Тиват, Игало, Сутоморе…

Валута евро

ХОТЕЛИ – 25-150 евра (соба за еден ден за едно лице)

АПАРТМАНИ – 20-200 евра (1 ноќ, зависно од бројот на лица и бројот на соби)

РУЧЕК ВО РЕСТОРАНИТЕ ЗА ДВЕ ЛИЦА – 7-50 евра

КАФЕ НА ПЛАЖА – 1 – 2 евра

ВОДА 1,5 л – 0,50 евра

ЛЕБ – 0,45 евра

КОКА КОЛА – 2 евра

ПИВО – 1,40 евра

ТОПКА СЛАДОЛЕД – 0,50 евро

ХРВАТСКА

Хрватска последниве години поради високите цени станува помалку атрактивна за нашите граѓани. Омилени дестинации: Макарска, Ровињ, Дубровник, островите Хвар, Брач, Корчула…

Валута куна. 1 евро – 7,40 куни

ХОТЕЛИ – 35-150 евра (соба за еден ден за едно лице)

АПАРТМАНИ – 32-100 евра (1 ноќ, зависно од бројот на лица и бројот на соби)

РУЧЕК ВО РЕСТОРАНИТЕ ЗА ДВЕ ЛИЦА – 40-150 евра

КАФЕ НА ПЛАЖА – 2,5-5 евра

ВОДА 1,5 л – 1 евро

ЛЕБ – 0,70 евра

КОКА КОЛА – 2 евра

ПИВО – 2,50 евра

ТОПКА СЛАДОЛЕД – 1,5 евро

ГРЦИЈА

Цените во Грција не се разликуваат многу од претходните години, иако секако, варираат од место во место.

Валута евро

ХОТЕЛИ – 40-100 евра (соба за еден ден за едно лице)

АПАРТМАНИ – 35-50 евра (1 ноќ, зависно од бројот на лица и бројот на соби)

РУЧЕК ВО РЕСТОРАНИТЕ ЗА ДВЕ ЛИЦА – 20-50 евра

КАФЕ НА ПЛАЖА – 2-5 евра

ВОДА 1,5 л – 1,5 еврa

ЛЕБ – 0,70 – 1,20 евра

ЈОГУРТ – 2 – 4 евра

ПИВО – 3 – 5 евра

ТОПКА СЛАДОЛЕД – 1,5 евро

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. Pogrešni vi se informacii na ceni vo Hrvatska , pogotovo na kafe , treba da bide 1-2 € , leb 1€ , ruček za 2 osobi od 25€ tolku e mešano meso so salata i pijalok pivo i sok ,apartmani od 20€ do 150€ , vo zavisnost od lica i termin , maj ili avgust ,topka sladoled 1€
    Ne gi stavajte cenite samo od elitni mesta Dubrovnik,Hvar,Rovinj, itn , stavete obični gradovi , poevtino e od Grcija so garancija

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close