Адеми рекордер по бројот на европски настапи за Динамо Загреб

Аријан Адеми против Вест Хем го запиша 88 европски настап за Динамо/Загреб, Хрватска/16 септември 2021/Фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Капитенот на Динамо Загреб, Аријан Адеми против Вест Хем во четвртокот го запиша својот 88 европски настап за хрватскиот клуб.

А оваа сезона македонскиот репрезентативец и оваа сезона го обезбеди своето 10 учество во групната фаза на европските клупски натпреварувања.

Досега четирипати беше дел во групите на Лигата на шампионите, а оваа есен и по шестипат ќе учествува во групите на Лига Европа.

Второпласиран по бројот на европски настапи за „модрите“ е Самир со 76, а на третата позиција е Милан Бадељ со 52.

Мислав Оршиќ се наоѓа на врвот на листата најдобри стрелци за Динамо во Европа со 19 постигнати голови. Зад Оршиќ со по 15 голови се Славен Замбат и Игор Цвитановиќ, по 13 имаат Хилал Судани и Самир.

Видео на денот