АБА2: ТФТ со пораз од Хелиос го заврши турнирот во Златибор

Фото: ТФТ

Tимот на ТФТ Скопје запиша пораз од Хелиос на последниот натпревар од турнирот во Златибор од АБА2 лигата.

Македонскиот претставник одлично играше 35 минути и на моменти имаше и висока предност, но на крајот не успеа да го изненади тимот кој влезе како фаворит во натпреварот.

ТФТ највисокото водство го имаше на крајот на првото полувреме кога водеше со 40:33, а на средината на третиот период предноста беше 46:41. Во тие моменти кошаркарите на ТФТ како да го губеа ритамот и фаворитот почна да го презема водството и на крајот да слави со 70:63.

Најдобриот играч во редовите на ТФТ беше Џелани Симонс со 21 поен. Турнирот во Златибор ТФТ го завршува како претпоследен на табелата со една победа во пет натпревари.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот