АБА отсвири крај, МЗТ Скопје останува во АБА2 лигата

Челниците на регионалното кошаркарско натпреварување на денешната седница која се одржа преку видео конференција со претставници на клубовите од АБА лигата, а официјалната одлука ќе биде потврдена во текот на денот.

Главната причина за прекинот на сезоната е недостатокот на мотиви бидејќи во новата сезона од Евролигата и Еврокупот ќе играат истите екипи кои играа и во оваа.

Одлучено е да нема да има испаѓање од АБА лигата, но таа ќе биде проширена од 12 на 14 екипи и тоа со двете првопласирани екипи од АБА2 ллигата. Оваа одлука е голем удар за МЗТ Скопје кој се наоѓа на третото место на табелата во АБА2 лигата, додека на првите две места се Борац Чачак и СПлит.

Прочитајте и...  АБА Лига: Црвена звезда го доби неизвесното вечно дерби со Партизан

Поврзани вести

ЛШ: Челси и Севиља во осминафиналето (ВИДЕО)

Слободен печат

И Адебајо ќе добие максимален договор

Слободен печат

Елмас и соиграчите во Наполи четири месеци не земале плата

Слободен печат

Се налутил бидејќи не седел на омиленото место во автобус и клубот го исфрли од тимот за ЛШ

Слободен печат

Планот на Фонт: Меси да остане, Гвардиола да дојде во Барселона

Слободен печат

ФОТО: Кошаркарите го одработија првиот тренинг во Талин

Слободен печат

Остави Коментар