18.8 C
Скопје

Израел воведува контроверзни ковид-беџови

„Светскиот шампион“ во вакцинација, Израел, почнува контроверзен проект на ковид-беџ, кој со својата боја ќе покаже дали некое лице е вакцинирано или не, со што ќе се овозможи да влегува во ресторани или на концерти.

Израел е прва земја во светот со стапката на вакцинација – сега светот ги гледа резултатите

Владата објави систем на беџови – виолетова за оние кои не се вакцинирани или примиле само една доза и зелена за оние кои примиле втора вакцина или прележале ковид-19.

Во последните денови официјално се најавува распоредот за излегување на Израел од третиот карантин од почетокот на пандемијата, благодарение на интензивната кампања за вакцинација што ја претвори земјата во мала „светска лабораторија”, јавија локалните медиуми.

Израел „скова“ план како да ги мотивира граѓаните да се вакцинираат: Се ограничува пристапот до кафулиња, култура и ред други рестрикциии

Досега се вакцинирани четири милиони Израелци или 45 проценти од населението, од кои 2,6 милиони примиле втора доза, според најновите податоци на Министерството за здравство, што е највисока стапка на вакцинација во светот.

Единечна доза од вакцината на Фајзер 92 проценти ефикасна, покажа истражување од Израел 

Со ефикасна вакцина и висок процент на вакцинирана популација, властите планираат од недела постепено да отвораат спортски сали, трговски центри, ресторани и кафулиња.

Израелската „магија“ тешко ќе ја стигне Македонија

Вакцинацијата го намалува ризикот од пренесување на вирусот, тврдат израелски научници

Поврзани вести

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Шест француски војници и четири цивили ранети во напад со автомобил-бомба во Мали

Слободен печат

Од утре до недела нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи

Слободен Печат

Остави Коментар