7 работи кои задолжително СЕКОЈА МАЈКА треба да ги направи

Жените, односно супержените кои покрај своите проблеми ги решаваат и проблемите на целото семејство заслужено треба да одвојат време и за себе. Жената прави се за својот, сопруг, за своите родители, за родителите на сопругот, за децата, за јадење, за пиење, за појадок….за на училиште, за на одмор, буквално планира и подготвува се. Но, дали во текот на годината правите нешто само за вас? Ние ви нудиме листа од седум работи за кои секоја жена или мајка би требало да одвои неколку часа во годината и да ги направи единствено за себе.

1. Одете на масажа

Масажата ќе ви помогне да се релаксирате и да го подобрите здравјето на вашето тело. Постојаната грижа за децата ве прави напнати и згрчени, поради што често ви се појавуваат болки во вратот и рамената.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 26 февруари 2020 година: Близнаците не можат да се организираат, Скорпиите ќе ги мачи несоница

2. Поминете 24 часа одвоени од вашите деца

Ако успеете тие 24 часа да ги продолжите и на една недела, тогаш уште подобро за вас.

3. Потрошете поголема сума за парче облека или нешто што ве развеселува

Понекогаш дозволете си луксуз и барем еднаш годишно потрошете поголема сума пари на парче облека или некој моден додаток којшто ќе ве развесели и ќе направи да се чувствувате шик и во тренд.

4. Најдете си нов/а пријател/ка

Во ред е тој или таа да биде и родител на некое од децата со коешто вашето дете оди во градинка или на училиште. Но, потрудете се вашите средби и разговори да не ги посветувате само на децата.

Прочитајте и...  Физичката активност која на најдобар можен начин чува од сезонски вируси, еве и зошто

5. Направете нешто целосно неодговорно

Вие сте мајка која ги држи работите под контрола 364 дена во годината. Затоа, слободно посветете си една вечер себеси, излезете, „заборавете“ го телефонот дома, испијте неколку коктели и смејте се.

6. Посетете настан од уметноста

Не е важно дали ќе се одлучите за изложба, концерт, театар, филм, важно е да се дотерате, нашминкате и да излезете од дома. Културните настани во себе имаат некоја посебна магија која ја буди креативната страна кај човекот.

7. Ангажирајте сервис за чистење

Барем еднаш годишно, неколку дена заборавете на крпите, четките, средствата за чистење, кофите, сунѓерите… Доколку сте во можност ангажирајте сервис за чистење. Вие за тоа време направете една од работите споменати погоре.

Прочитајте и...  Том Круз „заробен“ во Италија: Не излегува од хотелот поради коронавирусот!

Прочитај повеќе

Муабет со Елена Христова, вокалистка на „Баклава“: Албумот „IV“ нѐ сплотува во една голема фамилија

Јасмина Кантарџиева Димков

Весела Христовска: На македонската жена ѝ недостига повеќе самодоверба, време за себе и да знае да каже „не“

Јасмина Кантарџиева Димков

Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Слободен печат

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Слободен печат

Додека смртта не нè раздели или пак не? Браковите на некои познати личности траеле помалку од мамурлакот на свадбата

Слободен печат

Работното место почва за инфекции: Заразите како пинг-понг топка меѓу колегите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 26 февруари 2020 година: Близнаците не можат да се организираат, Скорпиите ќе ги мачи несоница

Слободен печат

AББA после 50 години: Како женскиот дел од групата ја преживеал големата трагедија и распаѓањето на групата?

Слободен печат

Виц на денот: Навигација

Слободен печат

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат