11 мртви туристи нa албанското крајбрежје

Од почетокот на летната сезона во 2019 година, на албанското крајбрежје животот го загубиле 11 домашни и странски туристи. Оваa бројка произлегува од случаите објавени во медиумите од месец јуни до јули.

Жртвите биле главно над 60-годишна возраст, но имало повеќе несреќни случаи кога во морето умреле и помлади, како што се случило со 18-годишникот кој умрел на една од плажите на Лежа или еден 31-годишник.

Според полицијата, во повеќето случаи постои сомневање дека смртта настанала од акутни здравствени компликации, но досега не постои детален извештај ниту од Државната полиција, ниту од Министерството за здравство за да се појаснат точните причини.

Од друга страна, Канцеларијата за заштита на потрошувачите ги обвинува централните и локалните институции одговорни за недостаток на крајбрежна стража, проблем што е наследен со години.

Прочитајте и...  Ужасна глетка од Њујорк: Со вилушкари ги товараат починатите од коронавирус во ладилници (ВИДЕО)

По проценката на ситуацијата на теренот, Канцеларијата за заштита на потрошувачите ги наведува како најбезбедни плажите во Каваја, како и делумно плажите на Шенџин и Саранда, а на 13 други плажи нема ниту кули за набљудување, пренесува Балканвеб.

Прочитај повеќе

Будно се следи состојбата во Куманово, рано е да се процени дали постои драматично зголемување на заболени

Слободен печат

ФЗО да изнајде решение за мајките на кои им завршува породилното отсуство

Слободен печат

Филипче објасни што е разликата меѓу тестовите за коронавирус во ,,Систина” и на државно

Србија: Економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството

МИА Агенција

Карантинот во Италија мора да се почитува: „Кој ќе оди во црква додека е забрането, ќе биде лекуван само со молитви“

Слободен печат

Пендаровски: Со ограничувањето на движење и затворањето на границите директно страда економијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Амнести: Сериозни последици од ширење на Ковид-19 во руските затвори

МИА Агенција

Во Грција бројот на жртви од Ковид-19 се зголеми на 49

МИА Агенција

Уставниот суд на Косово ја поништи владината одлука за ограничување на движењето

МИА Агенција

За милиони во Индија, социјалното дистанцирање е невозможна мисија

Слободен печат

Германските зоолошки градини бараат помош од 100 милиони евра

МИА Агенција

Пендаровски: Да им се оддаде признание на сите служби кои работат непрекинато за справување на епидемијата (ВИДЕО)

Слободен печат