11 мртви туристи нa албанското крајбрежје – Слободен печат
ВестиРегион

11 мртви туристи нa албанското крајбрежје

Жртвите се главно над 60-годишна возраст, но има повеќе несреќни случаи кога во морето умреле и помлади.

Од почетокот на летната сезона во 2019 година, на албанското крајбрежје животот го загубиле 11 домашни и странски туристи. Оваa бројка произлегува од случаите објавени во медиумите од месец јуни до јули.

Жртвите биле главно над 60-годишна возраст, но имало повеќе несреќни случаи кога во морето умреле и помлади, како што се случило со 18-годишникот кој умрел на една од плажите на Лежа или еден 31-годишник.

Според полицијата, во повеќето случаи постои сомневање дека смртта настанала од акутни здравствени компликации, но досега не постои детален извештај ниту од Државната полиција, ниту од Министерството за здравство за да се појаснат точните причини.

Од друга страна, Канцеларијата за заштита на потрошувачите ги обвинува централните и локалните институции одговорни за недостаток на крајбрежна стража, проблем што е наследен со години.

По проценката на ситуацијата на теренот, Канцеларијата за заштита на потрошувачите ги наведува како најбезбедни плажите во Каваја, како и делумно плажите на Шенџин и Саранда, а на 13 други плажи нема ниту кули за набљудување, пренесува Балканвеб.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close