Tag : плажи

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ги посетивме плажите во Охрид и Претор: Туристите во преполовен број, се сончаат на дистанца, но без маски (ФОТО+ВИДЕО)

Михаило Донев
Летната сезона е во полн ек и плажите во туристичките места ширум земјава се речиси полни. Сончањето и одењето на плажа, поради состојбата со ковид-19 годинава...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Полицијата во Барселона го блокираше пристапот до плажите поради ширењето на коронавирусот

Слободен печат
Полицијата го блокираше пристапот до повеќе плажи во Барселона, бидејќи голем број граѓани го игнорираа барањето на владата да останат дома. Полицијата спречи повеќе луѓе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

НА ПЛАЖА И ВО ВОДА НА РАСТОЈАНИЕ ОД 2 МЕТРИ: Обезбедувањето ќе го контролира почитувањето на мерките, а хотелиерите ќе бараат помош од полицијата

Михаило Донев
Веќе се наоѓаме на половината од летната сезона за оваа година, а коронавирусот целосно го промени и начинот нa кoj ќе уживаме покрај вода. Владата...
Вести Македонија Слајдер

Усвоени протоколите за работа на базените и плажите- еден пливач на 7 метри квадратни во базен

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата...
Вести Свет

Плажите во Рио де Жанеиро ќе се отворат кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Слободен печат
Популарните плажи во Рио де Жанеиро официјално ќе бидат отворени за пливачите дури кога ќе се најде вакцина против коронавирус, изјави градоначалникот Марсело Кривела. Во...
Вести Свет

Шпанија ќе затвора плажи за да го спречи ширењето на коронавирусот

Слободен печат
Властите во Шпанија за да го спречат ширењето на новиот коронавирус наредија затворање на десетици плажи поради големиот број посетители за време на викендот. Речиси...
Вести Свет

Плажите во Флорида ќе бидат повторно затворени поради непочитување на мерките

Слободен печат
Повеќе плажи во американската држава Флорида ќе бидат повторно затворени за да не се собираат голем број луѓе во обид да се спречи натамошно ширење на...
Вести Свет

Еустик: Британската влада не сака да ги затвори плажите

Слободен печат
Британскиот министер за животна средина Џорџ Еустик изјави дека Владата не сака да ги затвори плажите и покрај вчерашниот инцидент, кога на плажата во Борнемоут...
Вести Регион

Словенија ги отвори сите плажи, меѓутоа под строги правила и мерки

Слободен печат
Во Словенија од денеска, под строги правила и превентивни мерки, се отворени сите плажи долж крајбрежјето, јави дописникот на МИА од Љубљана. Националниот институт за...
Вести Македонија

Владина Уредба за враќање на плажите во првобитната состојба на Охридското Езеро ја подели јавноста

Слободен печат
Владина Уредба за враќање на плажите на Охридското Езеро во првобитната состојба пред издавањето под концесија ја подели јавноста во Охрид и Струга, на генерално...