Tag : плажи

Вести Регион

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат
Пред да изберете хотел во кој би престојувале ова лета, а преферирате базени, внимавајте на тие што ги има во понудата, зошто на затворените базени...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Албанија од 1 јуни ги отвора границите со соседите и хотелските плажи

МИА Агенција
Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите, како и хотелските плажи, додека на плажите на целото крајбрежје туристи ќе може да престојуваат...
Вести Регион

Од грчките плажи и марини подобри се само шпанските

МИА Агенција
Меѓународната награда „Сино знаме” оваа година ја добија 497 грчки плажи, 14 марини и шест туристички јахти, со што Грција е втора во светот меѓу...
Вести Свет Слајдер

Ова лето туристите во Шпанија ќе минуваат ограничено време на плажите

Слободен печат
Туристите можеби ќе имаат ограничено време за престој на плажите на Шпанија, пренесува „Сан“. Регионалната влада во Коста дел Сол инсистира на туристите да им...
Вести Свет

Луѓето ширум Европа ги окупираа плажите, властите одлучија некои да ги затворат

Слободен печат
Големиот број на луѓе на плажите во западна Европа по ублажените рестрикции, и порастот на температурите предизвика загриженост кај властите и кај експертите. Три градови...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Плажата не е толку ризична, ризикот е да се стигне до неа

Мирослава Бурнс
Дали морската вода и плажите се безбедни да не се фати коронавирус и какво е влијанието на летните топли температури врз здравјето на граѓаните, кои...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Невообичаено високите температури за мај ги отворија плажите во Грција – Граѓаните на тест

Слободен печат
Метеоролошките предвидувања и најавите за невообичаено високите температури за овој дел од годината, но и за да се избегнат гужви и пренатрупаност на градските плажи,...
Вести Регион

Грција: Посебни правила и прописи на плажите, но и строги казни за прекршувачите

Слободен печат
Сопствениците на организираните плажи во Грција интензивно работат на подготовките за утрешното отворање, под нови и строги правила и прописи, за кои доколку има прекршување,...
Вести Регион

Грција од 1 јули ќе биде подготвена да прими странски туристи

Слободен печат
За месец и половина, односно на 1 јули, според изјавите на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и државниот министер Јоргос Герапетритис, Грција ќе биде подготвена да...
Вести Регион

Црна Гора во петок ги олабавува мерките: Се отвораат плажите, се укинува забрната за движење, но под овие услови

Слободен печат
Угостителските објекти ќе бидат отворени во петок, а истиот ден се укинува и забраната за движење од 23 часот до 5 наутро, соопшти Владата на...