10 работи кои треба да ги направите наутро за да имате супер ден

Многу е лесно да се биде позитивен и продуктивен во текот на денот, ако прво направите некои клучни работи. За тоа ќе ви бидат потребнои само 10 минути, а ќе ви се исплати.

1. Не го одложувајте алармот

Ако веќе на почетокот на денот доцните, уште рано наутро ќе започнете стресен ден. Затоа кога првиот аларм ќе ви се склучи, обидете се веднаш да ги спуштите нозете на подот и да станете.

2. Запишете си ги мислите

Дали имавте некои добри идеи или соништа додека спиевте? Опуштениот мозок е отворен за нови идеи кои може нема да успеете да ги смислите додека сте преокупирани со секојдневните активности, затоа искористете го времето наутро и запишете ги идеите што ви паднале на памет во текот на ноќта.

Прочитајте и...  Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат...

3. Заборавете на вчера, сконцентрирајте се на денес

И понатаму го ставате фокусот на тоа што се случило вчера? Не правете го тоа зашто не можете да го смените. Продолжете понатаму.

4. Замислете нешто за што сте благодарни или поради што сте возбудени

Ова е одличен трик да го залажете својот мозок и да бидет среќни. Секогаш можете да се радувате.

5.Оставете го мобилниот

Направете си услуга и причекајте најмалку 10 минути пред да го фатите мобилниот веднаш наутро кога ќе се разбудите.

6. Испијте чаша вода

Хидратацијата е исклучително важна, па затоа започнете го денот со голема чаша вода.

7. Пуштете природно светло во собата

Штом ќе се разбудите, веднаш тргнете ги завесите. Ако почувствувате само малку сонце, вашиот мозок ќе се разбуди и ќе сфати дека е време за функционирање. Се будите во мрак во текот на зимските месеци?Тогаш прошетајте.

Прочитајте и...  Анџелина Џоли во фустанот кој е хит летово и секоја жена ја прави да изгледа како божица! (ФОТО)

8. Истегнување

Утринската вежба е добра за здравјето. Но ако наутро не сте расположени за вежбање, обидете се само да се истегнете за крвта да ви проциркулира.

9 Наместете го креветот

Верувале или не, наместениот кревет ќе ви го разубави денот.

10 Направете нешто што не ви се допаѓа

Постојаното негодување околу тоа дека мразите нешто да направите е многу полошо отколку тоа да го направите. Затоа неомилените работи правете ги на почетокот на денот за да ги тргнете од умот и продолжете го денот во добро расположение.

Прочитај повеќе

Убавата актерка беше во врска со 16 години постариот колега, а сега го има популарниот Бали бег

Слободен печат

Поради нејзиниот изглед на жива барбика, денес никој не сака да ја вработи! (ФОТО)

Слободен Печат

Брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Криси Тиген на Твитер ја обвинуваат за педофилија поврзана со кругот на Епстајн: Блокирав милион луѓе!

Слободен Печат

Маргот Роби е една од најубавите актерки во Холивуд која никогаш не престанува да изненадува: Модни комбинации кои го оттргнаа вниманиете дури и од нејзиното прекрасно лице! (ФОТО)

Слободен Печат

Едноставна вежба за дишење „4-7-8“ ја ублажува анксиозноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Слободен печат

Актерката Нина Добрев се облече во бикини и ја покажа својата витка фугура во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог: Професионалниот раст доаѓа преку истражување и многу работа

Јасмина Кантарџиева Димков

Шестгодишно момче ја спасило својата сестра од бесно куче и се здобило со сериозни повреди: Ти си новиот херој на „Одмазниците“! (ФОТО)

Слободен Печат

Ако користите некои од овие лекови, не излегувајте на сонце!

Слободен печат

Анџелина Џоли во фустанот кој е хит летово и секоја жена ја прави да изгледа како божица! (ФОТО)

Слободен Печат