Злоупотребена „Медена земја“: Пиратска верзија на македонскиот документарен филм одекна на Јутјуб - Слободен печат

Злоупотребена „Медена земја“: Пиратска верзија на македонскиот документарен филм одекна на Јутјуб

Пред неколку часа на Јутјуб пуштена е пиратирана верзија на македонскиот документарен филм „Медена земја“, а истиот може да се гледа во целост, но не за долго.

Иако видеото стана вирално на социјалните медиуми и некои македонски медиуми ентузијастично ја пренесоа веста дека документарниот филм е достапен за гледање на Јутјуб, режисерот Атанас Георгиев во изјава за СДК потврдува дека документарниот филм е пиратиран и нелегално пуштен на видео платформата, како и дека по нивната реакција на Јутјуб истиот ќе биде отстранет. Тој напоменува и предупредува дека секакво објавување на линкот од Јутјуб со пиратираниот филм е казниво со закон и дека соодветно ќе реагираат.

Светските дистрибутерски права за „Медена земја“ и припаѓаат на американската куќа „НЕОН“, додека документарниот филм во моментов може да се гледа на гигантската стриминг платформа  „ХУЛУ“.

Прочитајте и...  Полета најголем патнички авион со два мотори (ВИДЕО)

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ е во трка за два оскари, и тоа за најдобар документарен филм и најдобар интернационален филм. Освен што овие две номинации испишуваат нова историја во македонската кинематографија, за прв пат во историјата на Оскарите документарен филм добива номинација и во категоријата најдобар интернационален филм.

Прочитај повеќе

МВР побара од „Телеграм“ да ја затвори „јавната соба“

М-р Ели Маказлиева: Зошто се битни книгите во развојот на децата?

Слободен печат

Монголија ја затвори границата со Кина за да спречи ширење на коронавирусот

Слободен печат

Свечена Светосавска академија во МНТ

Слободен печат

Руски авион се вратил на аеродромот поради закана од бомба

Слободен печат

Трета среќа за Стефанова, конечно ќе може да сведочи

Остави Коментар

3 × three =

Прочитај повеќе

Рамчиловиќ: Да продолжиме кон она што се гледа – интеграција, стабилна и просперитетна држава

Слободен печат

Администраторот на „Јавна соба“ е тинејџер: Групата изгуби контрола, не можев да ја избришам

Слободен печат

Цветковиќ: Санкции за одговорните за групата на „Телеграм“ треба да има, но не е решение за проблемот

Слободен печат

Чадиковски: Без силна МРТВ ќе нема медиумски реформи

Слободен печат

Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари против ширење на коронавирусот

Слободен печат

Случајот „Брајант“: Густа магла за време на летот, проблеми настанале над Зоолошката градина

Слободен печат