Злоупотребена „Медена земја“: Пиратска верзија на македонскиот документарен филм одекна на Јутјуб

Пред неколку часа на Јутјуб пуштена е пиратирана верзија на македонскиот документарен филм „Медена земја“, а истиот може да се гледа во целост, но не за долго.

Иако видеото стана вирално на социјалните медиуми и некои македонски медиуми ентузијастично ја пренесоа веста дека документарниот филм е достапен за гледање на Јутјуб, режисерот Атанас Георгиев во изјава за СДК потврдува дека документарниот филм е пиратиран и нелегално пуштен на видео платформата, како и дека по нивната реакција на Јутјуб истиот ќе биде отстранет. Тој напоменува и предупредува дека секакво објавување на линкот од Јутјуб со пиратираниот филм е казниво со закон и дека соодветно ќе реагираат.

Светските дистрибутерски права за „Медена земја“ и припаѓаат на американската куќа „НЕОН“, додека документарниот филм во моментов може да се гледа на гигантската стриминг платформа  „ХУЛУ“.

Прочитајте и...  Хороскоп за 14 август: Што ви предвидуваат ѕвездите за последниот ден од работната недела

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ е во трка за два оскари, и тоа за најдобар документарен филм и најдобар интернационален филм. Освен што овие две номинации испишуваат нова историја во македонската кинематографија, за прв пат во историјата на Оскарите документарен филм добива номинација и во категоријата најдобар интернационален филм.

Прочитај повеќе

10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се сонча во Црна Гора: Пејачката на лежалка во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Викторија и Дејвид Бекам ќе станат баба и дедо – Вереницата на Бруклин Бекам е бремена?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Ќе ве разнежни: Погледнете што се случува во домот на Цеца Ражнатовиќ (ФОТО)

Васко Спасоски

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат