Зибери: Имав тешки симптоми на ковид-19, да бидеме со отворени очи, претпазливи и мерките да се почитуваат (ВИДЕО)

Актуелниот пратеник од редовите на ДУИ и поранешен директор на Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) Скопје, Арбен Зибери за време на гостувањето во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21 го сподели личното искуство од ковид-19 и симптомите што ги имал пред и по детекцијата на вирусот.

– Имав тешки симтпоми и сакам да упатам апел до сите граѓани да не го занемаруваат вирусот. Да бидеме со отворени очи и претпазливи“, истакна Зибери.

Тој ја нагласи потребата за носење на заштитна маска, за одржување ана физичка дистанца и хигиена на раце, како основни мерки во борбата со коронавирусот.

Зибери додаде дека податоците укажуваат оти возрасните лица потешко го минуваат вирусот, како и оние со проблеми со дишните органи.

Прочитајте и...  Македонските скијалишта подготвени за странски гости

Поврзани вести

Во Косово се приведени 19 сириски државјани

Илинка Иљоска

Град Скопје во свои раце ги зема инспекциските служби од општините за да нема дивоградби како „Мавровка“

Контроверзни одлуки на српскиот кризен штаб: Без задолжителен ПЦР тест и носење маски на отворено во екот на епидемијата

Слободен печат

Иран демантира дека се меша во изборите во САД

Илинка Иљоска

Конфекција во Ресен е ново жариште на коронавирус, петнаесет вработени се заразени

Слободен печат

Просечната нето плата за август изнесува 27.535 денари

Слободен печат

Остави Коментар