Земјоделците денес ќе ја блокираат Струмица поради ниската откупна цена на доматот

Домати био на Бит-пазар / Фото: „Слободен печат“, Драган Митрески

Струмичките земјоделци денеска ќе искочат на протест поради ниската откупна цена на доматот. Веќе втор ден со протести и блокади бараат повисока откупна цена за македонскиот домат, кој во моментот достигна цена од 20 до 25 денари за килограм.

Минатата недела протестираа и жителите на Иловица и Штука кои се незадоволни од откупната цена на младиот компир.

Годинава лошо мина и откупот на зелката, здруженијата на произведувачи велат дека околу 30 прценти од производството останало во нивите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот