-1 C
Скопје

ЗДРАВ ВЕГЕТАРИЈАНСКИ ОБРОК: Фалафел топчиња со хумус

Лесно и вкусно, јадењето од Блискиот Исток станува се попопуларно во нашите простори, а го измислиле египетските бедуини.

Со малку грчки јогурт ќе добиете идеално и лесно јадење.

Состојќи:
160 г сува леблебија
200 г хумус
1 голем кромид (исецкан)
2 чешниња лук (исецкан)
3 лажици свеж магдонос (исецкан)
1 лажичка коријандер
тортиља лепчиња
– 1 лажичка ким
– 2 лажици брашно
– сол и бибер
маслиново масло

Припрема:

Леблебијата потопете ја во вода и оставете ја во текот на целата ноќ за да набабри. Потоа згответе ја, излупете и додадете магдонос, коријандер, кромид и лук, зачините и двете лажици брашно. Направете топчиња со посакувана големина и ставете ги во загреаното масло да се пржат. Наместо во зејтин, исто така можете да ги ставите да се печат на хартија за готвење во рерната. Ставете хумус на чинијата, додајте ги фалафел топките и свеж зеленчук, се служат заедно со тортиња лепчињата.

Прочитајте и...  Складирање на храната: Како правилно да го чувате кромидот дома

Пријатен апетит!

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар