9 C
Скопје

Застрелан полицаец во Велес, напаѓачот избегал

Полицаецот е тешко ранет во телото и десната нога, а по настанот итно е пренесен на скопските клиники.

Четириесет и шестгодишниот Е.М., полицаец од Велес е тешко ранет во близина на црквата „Свети Спас“ во Велес. Ранетиот полицаец и негова колешка биле во контрола кај црквата по пријава дека жители од ромската населба ограбуваат верници кој доаѓале во црквата.

Во еден момент настанала мешаница меѓу полицајците и еден од сомничените за грабеж, по што насилникот успеал да го одземе пиштолот на полицаецот и со него да испука пет куршуми.

Полицаецот итно е бил пренесен во хируршката амбуланта при велешката Општа болница каде му била укажана прва помош. Тој е вон животна опасност, но поради сериозноста на повредите е препратен на Хирушките клиники во Скопје.

Од полицијата велат дека започнале голема потрага по напаѓачот кој е во бегство.

Прочитајте и...  Богдановиќ: Министерството за транспорт и врски треба да ни ги дообјасни методологиите како да пристапиме, бидејќи елаборат е општ поим

Поврзани вести

ВИДЕО: Бајден: Го испративме Бин Ладен до вратите на пеколот, време е нашите трупи да се вратат дома

Слободен печат

Добри вести од Русија: Не е регистриран ниту еден случај на тромбоза по примање на вакцината „Спутник В“

Слободен печат

ВИДЕО | Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Слободен печат

Ново истражување носи лоши вести: Бразилскиот вид се менува за да ја намали ефективноста на вакцините

Слободен печат

Приведено лице од Тетово, запленета дрога

Слободен печат

Спасовски: Отворивме истрага за да откриеме кој од полицијата изнесува документи кај опозицијата и медиумите

Слободен печат

Остави Коментар