ЗАПОЧНА ИСПОРАКАТА: Ердоган во рацете има моќно оружје

Првата серија компоненти од рускиот противракетен систем С-400 се испорачани во воздухопловната база во близина на Анкара, соопшти турското Министерство за одбрана.

Останатите компоненти од С-400 ќе бидат испорачани во следните неколку денови, извести турската администрација за одбрана.

САД се противеше на овој договор и се одбидуваше да ја спречи Анкара во нејзината намера да го купи рускиот противракетен систем.

Вашингтон претходно ѝ се закани на Анкара дека ќе ја исклучи од програмата Ф-35 доколку ги купи од Русија С-400.

Противракетниот систем С-400 може да погоди мети на растојание од 400 километри и на висина до 35 километри.

Прочитајте и...  Шведска нуди село на продажба

Прочитај повеќе

Пингвини од зоолошка прошетаа во празен музеј, но никој не очекуваше дека ќе реагирааат вака (ФОТО+ВИДЕО)

Клуге: Наесен можен втор и посмртоносен бран на Ковид-19

Слободен печат

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

МИА Агенција

Протести ширум светот поради убиството на Џорџ Флојд (ФОТО)

Слободен печат

Дука: Во Дебар подолго време не се направени тестирања за Ковид-19

Слободен печат

Таравари смета дека членовите на Комисијата за заразни болести потпаднале под влијание на политиката

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Путин го одложи референдумот за промена на Уставот

Слободен печат

Пет штипски конфекции се затвораат, се врши масовно тестирање на работниците

Слободен печат

Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

Двојно убиство и самоубиство го потресе југот на Србија, Сурдулица завиена во црно

МИА Агенција

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција