Ракети Archives - Слободен печат

Tag : Ракети

Вести Планета

Нападната воена база во Сирија: Соборени се дронови и ракети

Слободен Печат
Сириската воена  база „Тифор“ која се наоѓа на истокот на провинцијата Хомс била мета на напад на дронови и ракети. Сириските одбранбени системи успеале да...
Вести Планета

Ирак од Русија ќе го купува ракетниот систем С-300

Слободен печат
Ирачкиот амбасадор во Иран, Саад Џавед Кандил откри денеска дека Багдад преговара со Русија за купување на ракетниот систем С-300, со што се потврдени претходните...
Вести Планета Слајдер

ФОТО: Колкав домет имаат иранските ракети?

Слободен Печат
Иран поседува импресивен арсенал со илјадници крстечки и балистички проектили со краток, среден и долг домет. Иако, ниту близу не можат да стигнат до САД,...
Вести Планета Слајдер

Одекнале ТРИ НОВИ ЕКСПЛОЗИИ во Ирак (ВИДЕО)

Слободен печат
Три гласни експлозии одекнале вечерва во Багдад, по што биле слушнати сирени, јавува Ројтерс повикувајќи се на сведоци. Агенцијата додава дека три „Качуша“ ракети паднале...
Вести Планета Слајдер

Колкава е моќта на иранската армија? 350 илјади редовни војници, специјални единици, ракети, дронови…

Слободен печат
Иран најави одмазда по убиството на генералот Касем Сулејмани во американскиот напад со дронови. Многумина се прашуваат што е следно, а медиумите направија анализа за...
Вести Планета

Русија со 40 летала ќе ја освојува вселената во 2020 година

Слободен печат
Руската Федерална вселенска агенција Роскосмос планира да лансира повеќе од 40 вселенски ракети во 2020 година. – Во 2020 година Русија планира да изврши повеќе...
Вести Планета Слајдер

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД БЕЛАТА КУЌА: Вашингтон има „многу алатки во својата кутија“ за одговор на какво било тестирање на ракети од Северна Кореја

Слободен печат
Вашингтон ќе биде многу разочаран ако Северна Кореја тестира нуклеарна или ракета со голем дострел и ќе одговори како најголема воена и економска сила во...
Вести Планета

РУСИТЕ ГИ ПОМИНАА АМЕРИКАНЦИТЕ: Непобедливите хиперсонични ракети „Авангард“ се оперативни

Слободен печат
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го извести претседателот Владимир Путин дека новото хиперсонично оружје со интерконтиненталниот дострел „Авангард” од денеска е оперативно по повеќегодишното...
Вести Планета

Израел стрелаше ракети кон Дамаск, сириската војска ги пресретна

Слободен печат
Сириската противвоздушна одбрана отворила оган врз ракетите што биле истрелани од територијата на Израел, соопшти сириската државна телевизија, додавајќи дека една од ракетите била соборена...
Вести Планета

Нова размена на ракети меѓу палестинските екстремисти и Израел

Слободен печат
Палестинските екстремисти утрово истрелаа ракета од Појасот Газа кон јужниот дел на Израел, а израелски авион, како одговор нападна цели на Хамас. Израелската армија соопшти...