Tag : оружје

Вести Свет

Анадолија: Најмалку 100 транспортни воени авиони на Хафтар му испорачаа речиси 6.200 тони оружје

МИА Агенција
Испраќањето оружје од Обединетите Арапски Емирати е во спротивност со резолуцијата 1970 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која стриктно се забранува увозот...
Вести Регион

Тачи: Косово ќе произведува мир, ќе биде фактор на стабилноста во регионот

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод 12-годишнината од прогласувањето на независноста на државата, порача дека, една година откако Безбедносните сили на Косово (ФСК) со законските...
Вести Свет

САД затвораат една од двете главни програми за разработка на хиперзвучно оружје

Слободен печат
Американските воено-воздухопловни сили затвораат една од двете главни програми за разработка на хиперзвучно оружје, јави порталот „Дифенс Њуз”. Проектот HCSW – „Хиперзвучно напаѓачко конвенционално оружје”...
Хроника

Обвинение против шест лица за поседување и продажба на оружје

Слободен печат
По сеопфатна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе...
Вести Свет

Белгија повеќе нема да извезува оружје во Саудиска Арабија

МИА Агенција
По години критики и повици да му се стави крај на извозот на оружје во Саудиска Арабија, властите на регионот Валонија, каде се наоѓа најголемата...
Вести Регион

Атрактивната „Кокаина“ е фатена со 20 килограми кокаин, на социјалните мрежи се претставувала како опасна девојка

Слободен печат
Маријана М. (31) од Нови Сад која е уапсена вчера откако полицијата во автомобилот кој го управувала пронашла 20 килограми марихуана, две пакетчиња хероин, пет...
Вести Свет

Американските десничари вооружени до заби парадираа низ Конгресот во Кентаки

Слободен печат
Вооружени активисти за право на поседување оружје одржаа демонстрации минатиот петок во американската сојузна држава Кентаки, пренесува „Индекс“. Демонстрантите со полуавтоматски пушки, војничка облека и...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Војната меѓу црногорските криминални кланови почна поради 300 килограми кокаин – убиени и уапсени повеќе од 40 луѓе

Слободен Печат
Во последните пет години откако почна крвавата војна меѓу црногорските кавачки и шкаљарски клан повеќе од 40 луѓе се убиени или уапсени. Додека се криеја...
Вести Свет

Кина ја надмина Русија во производството на оружје и воена опрема

Слободен Печат
Народна Република Кина, после Соединетите Американски Држави, произведува повеќе оружје отколку која било друга земја во светот. Ова го покажува новиот извештај на Институтот за...
Хроника

Кривична за две лица од Грчец за поседување оружје

Слободен печат
СВР Скопје-Единица за насилен криминал со кривична пријава, до надлежното ОЈО Скопје, поднесе кривична пријава против З.Љ.(35) и А.Љ.(41) поради постоење основи на сомнение дека...