За неколку часа казнети 255 возачи

Фото: Профимедиа

Вчера Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 255 возачи.

Од нив, 24 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа, 85 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 170 надвор од населено место. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. 

Видео на денот