За мажите е познато дека на секс мислат постојано, а еве колку често мислат жените! - Слободен печат

За мажите е познато дека на секс мислат постојано, а еве колку често мислат жените!

Дури е познато и верувањето дека мажите помислуваат на секс на секои 7 секунди! Но, за овие „факти“ речиси и да не постојат цврсти докази.

Сепак, во 2011 година било спроведено истражување на оваа тема. Истражувањето открило дека жените во просек помислуваат на секс околу 18,6 пати во текот на денот. Тоа е отприлика на секои 50 минути додека се будни. Во контраст, истражувањето покажало дека мажите помислуваат на секс на секои 28 минути.

Во текот на истражувањето, испитаниците биле замолени да забележуваат секој пат кога ќе помислат на секс, храна или спиење. Жените помислувале на храна на секои 62 минути, а на спиење на секои 72 минути. Мажите мислеле на храна на секои 38 минути, а на спиење на секои 33 минути.

Иста така, истражувањето покажало дека 59% од жените помислуваат на секс со нивниот поранешен партнер, додека само 48% од мажите го правеле ова. Во истражувањето што траело една недела, учествувале 283 студенти. Мажите покажале дека почесто мислат на потреби, како храна и спиење.

Проблемот кај овој тип истражувања е тоа што луѓето често забораваат да ги внесат податоците кои се потребни, или пак ги внесуваат грешно. Исто така нивното внесување на податоците може да биде под влијание на работи кои ги слушнале, нивни лични мислења и полови разлики. Затоа, во ова истражување испитаниците биле замолени да внесуваат повеќе информации за да не бидат свесни дека истражувањето е насочено кон нивната сексуалност.

Но, овие резултати се само просекот на сите внесени мисли. Во реалноста, имало мажи кои помислувале на секс само еднаш, а некои дури и до 100 пати. И кај жените ситуацијата била слична. Па, изгледа дека никогаш нема да го дознаеме точниот одговор на ова прашање.

Прочитај повеќе

Поради фотографијата на која покажала премногу ги изгубила следбениците на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Шок на сцена! Пејач почина на неговиот настап: „Прекина со свирење, се извини и ја спушти главата“… (ФОТО)

Слободен печат

Рита Ора нема милост: Ги полуде фановите со последните фотографии – позира во проѕирна маичка под која нема ништо! (ФОТО)

Слободен печат

Нашата Ана Марија од Скопје зачекори на модната писта на „Guess“ во Лугано (ФОТО)

Слободен печат

Уловен во прељуба: Реакцијата на овој маж кога ќе сфати дека го снимаат е бесценета (ВИДЕО)

Слободен печат

Зарем е можно вака да изгледа: Први фотки на Камерон Дијаз по породувањето (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen − one =

Прочитај повеќе

Одри Хепберн почина на денешен ден во 1993 година

Слободен печат

Јелена Карлеуша снима дует со трансвестит од Јужна Америка: Се вика Пабло и велат дека има подобар задник од 90 отсто од жените!

Слободен печат

Младата актерка воодушеви со невообичаената модна комбинација! (ФОТО)

Слободен печат

„Животот ми се промени…“: Пејачката Елена Миленковска се повлекува од натпреварување во „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Слободен печат

На денешен ден починал еден од најголемите југословенски писатели Бранислав Нушиќ!

Слободен печат

Ова се најчестите причини зошто жените се одљубуваат!

Слободен печат