7 C
Скопје

За Македонците нема влез во земјите на ЕУ до септември

Димпломатски извори од Брисел потврдија дека амбасадорите на земјите членки на ЕУ одлучија да не ја вратат Србија на списокот на земји на кои им е дозволено да патуваат во ЕУ врз основа на подобра епидемиолошка состојба. Новата ажурирана листа не вклучува нови земји, ниту земји од Западен Балкан, пренесува српски „Танјуг“.

Тоа значи дека Македонците уште цел месец нема да можат да патуваат во државите од Европската Унија.

Оценката на амбасадорите е дека епидемилошката состојба во земјите од Западен Балкан е доволно лоша, поради што, само се потврди претходната одлука. Иако во претходниот период одлуките за тоа кои земји остануваат вон ЕУ се донесуваа на секои две недели, денешната одлука е за период од еден месец, до септември.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Евтимова: Фуснота.мк е платформа за поголема читаност на македонската поезија

Според „Танјуг“, нема да има нови сесии на амбасадорите на ЕУ во текот на следниот месец, а списокот ќе се ажурира како прашање на итност, само во случај на драстична промена на епидемиолошката состојба на земјите од Западен Балкан.

Поврзани вести

Гувернерот на англиската Банка: Криптовалутите веројатноп нема да потраат

Слободен печат

Поранешниот претседател на САД може да здивне: Врховниот суд отфрли две тужби против Трамп

Слободен печат

Пописот во АД Македонија

Жарко Јорданоски

Трајановски: На Шилегов му оставив полна каса пари и готова документација за проекти со кои сега се фали

Слободен печат

Гутереш: Светот се соочува со најтешката економска криза во последните сто години

Слободен печат

Ѓукановиќ: Указот за прогласување на закони го потпишав, дилемите останаа

Слободен печат

Остави Коментар