13 C
Скопје

Tag : Македонци

Вести Македонија Слајдер

Д-Р Милен Врабевски: Македонските граѓани ќе се вакцинираат и во Бугарија

Слободен печат
Бугарската клиника „Комак Медикал“ од денеска започнува со вакцинација и на македонски граѓани со вакцините „Фајзер“ и „Модерна“. Најавуваат дека никој нема да биде вратен....
Хроника

Во бандата на Беливук имало и Македонци?

Горан Наумовски
Бандата на Вељко Беливук познат како Веља Невоља е осомничена за најтешки кривични дела, како убиства, трговија со дрога, но и неовластено држење наркотици и...
Вести Македонија Слајдер

Малите етнички заедници повикуваат на слободно изјаснување: Нека се види дека во земјава не живеат само Македонци и Албанци!

Лука Андреев
Припадниците на помалите етнички заедници активно да учествуваат во пописот, како тие што живеат во Македонија, така и оние што се иселени од Македонија, но...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Ѓурѓај: Извештајот е историски – ЕК ја повика Албанија да ги почитува правата на малцинствата

Слободен печат
Во Извештајот на ЕК за Албанија има и неколку точки за малцинствата во Албанија. Ова се историски точки, бидејќи ЕК ја повикува Албанија да ги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Отворено писмо од Мимоза Велјановска до институциите: Заглавени сме во Кина, имаме проблеми со пасошите, молиме за помош!

СП.
Мимоза Велјановска, македонска државјанка преку редакцијата на Слободен печат упати отворено писмо до институциите, со молба да ѝ помогнат. Во моментов, таа живее и работи...
Вести Регион Слајдер

Пред портите на корона хаосот: Нема места во болниците, вакцинираат со „распар“ вакцини Македонци доаѓаат на шопинг, што сè се случува во Врање?

Слободен печат
Во претходниот период, Врање, покрај Белград се истакна како едно од најнестабилните жаришта во Србија. Покрај наглото зголемување на бројот на заразени лица, овој град...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО | Откриена адресата во центарот на Софија каде „живеат“ илјадници Македонци со бугарски пасоши

Слободен печат
Бугарската агенција БГНЕС објави една адреса на која се водат дури 45.752 имиња со место на живеење, а нивниот список се простира на 1.000 страници....
Вести Македонија

Во Србија почна пописот на македонските државјани

МИА Агенција
–Во Србија денеска официјално почна првата фаза од пописот на македонските државјани со попишување на вработените во дипломатско-конзуларните преставништва и нивните семејства и на македонската...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Репортажа: Пандемијата не го згасна македонскиот мерак за Врање

Михаило Донев
Македонци кај нас доаѓаат често, многу се позитивни и со нив имаме одличен однос. За време на пандемијата малку се повлекоа, но сега верувам дека...
Вести Македонија Слајдер

Мутафчиев: Не го негираме правото на Македонците да се нарекуваат Македонци

Слободен печат
Никој не го негира правото на Македонците да се наруваат Македонци, вели членот на Националниот совет на опозициската Бугарска социјалиситчка партија (БСП), Петар Мутафчиев во...