1 C
Скопје

Во Шпанија ќе бидат убиени околу 100.000 куни заразени со коронавирус

Десетици илјади куни се убиени во Холандија од почетокот на пандемијата по откривањето на заразата во 20 фарми, соопштија тамошните власти на почетокот на јули.

Шпанија нареди да се убијат речиси 100.000 куни на фарма, откако е потврдено дека го пренесувале коронавирусот, соопшти регионалното Министерство за земјоделство.

Хоакин Олона, министер за земјоделство за северо-источниот регион Арагон, рече дека треба да се убијат 92.700 куни, кои инаку имаат цена поради своето крзно.

Локалните власти се сомневаат дека вирусот влегол во фармата преку работник кој потоа го пренел на животните.

Но, министерот Олона вели дека не е целосно јасно дали е можно „пренесување на вирусот од луѓе на животни и обратно”.

Десетици илјади куни се убиени во Холандија од почетокот на пандемијата по откривањето на заразата во 20 фарми, соопштија тамошните власти на почетокот на јули.

Како што пренесува „Гардијан”, на овој потег се одлучиле по откривањето на заразата кај двајца работници во мај, најверојатно од куна, додека Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека може да биде првиот познат случај на пренесување на вирусот од животно на човек.

Прочитајте и...  Свечената комеморација за Бандиќ ќе се одржи во вторник, а погребот во среда

Во Шпанија, фармата за куни, на околу 100 километри северо-западно од брегот на Валенсија, внимателно се набљудува од 22 мај, откако седум работници се заразиле со коронавирусот,

Властите додаваат дека тестирањето спроведено на 13 јули покажало дека се заразени 87 проценти од куните, поради што е донесена одлука да се убијат за да се „избегне натамошен ризик од пренесување на вирусот на луѓето”.

Шпанија е една од најтешко погодените земји во Европа со коронавирус. Досега, повеќе од 28.400 луѓе починале како последица на Ковид-19.

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар