Во Њујорк почна судењето на продуцентот Харви Вајнстајн

Тој се брани од слобода и е обвинет за силување, сексуално вознемирување и злоставување. 

Судскиот процес против американскиот филмски продуцент Харви Вајнстајн, обвинет за сексуално злоставување и напади почна денеска во Њујорк.

Вајнстајн дојде на суд навреме, а првиот ден од судењето обично е посветен на технички работи. Петнаесетина жени се собраа пред судницата во Менхетен, вклучувајќи ја и американската актерка Розана Аркет, која тврди дека Вајнстајн сексуално ја нападнал.

Скандалот избувна на почетокот на октомври 2017 година кога Њујорк Тајмс првпат ги спомна обвинувањата на сметката на Вајнстајн. Подоцна, околу 80 жени, меѓу кои и актерките Гвинет Палтроу, Анџелина Џоли и Леа Сејду, го обвинија холивудскиот продуцент за сексуално вознемирување и злоставување.

Судскиот процес против Вајнстајн (67), кој рече дека ќе се докаже дека не е виновен, треба да трае шест недели.

Прочитајте и...  Лавров: Неопходна е соработка за деескалација на состојбата во Идлиб

Тој се брани од слобода и е обвинет за силување, сексуално вознемирување и злоставување.

Прочитај повеќе

Мицковски до Заев: Вие сте опседнат со Никола Груевски

Слободен печат

Пет тони канабис со потелко од Мароко запленети во регионот на Париз

МИА Агенција

Шилегов на Фејсбук: Дел од новите автобуси на ЈСП пристигнуваат во првата половина на март

Слободен печат

Коронавирусот пристигна и во Мексико

Слободен печат

Грчки власти: Границите на земјата се отпорни и безбедни

Слободен печат

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар и на Стража

Марина Дамческа

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите до 6 март

Бела куќа: Медиумите со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Слободен печат

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Слободен печат

Режимот на Ким го ликвидирал првиот заболен од коронавирус во Северна Кореја

Слободен печат

Села: Коалицијата Беса – СДСМ не го максимализира албанскиот глас

Слободен печат