Во Косово вратени 110 државјани од ИСИС (ВИДЕО) - Слободен печат
ВестиРегион

Во Косово вратени 110 државјани од ИСИС (ВИДЕО)

Двајца борци на ИСИС и 74 деца заедно со 32 жени ноќеска со големи мерки на безбедност се вратени во Косово. Сите се косовски државјани.

Косовските власти проценуваат дека на воените боишта во Сирија се наоѓаат уште 30 борци со косовско државјанство и 49 жени и 8 деца.

Министерот за правда на Косово, Абелард Тахири, изјави дека на овој начин на овие луѓе ќе им се пружи втора шанса за живот. Исто така, додаде дека за сите оние кои што имаат докази дека сториле кривично дело, вклучувајќи ги и жените, ќе бидат кривично гонети.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close