Tag : Борци

Вести Македонија

Концерти во Куманово како поддршка за борците против Ковид-19

Слободен печат
Два концерти ќе проследат кумановци за време на полицискиот час, информираат од Општина Куманово и од НУЦК „Трајко Прокопиев” Куманово. Оркестарот на млади при НУЦК...
Вести Македонија

Одбележана 76-годишнината од Февруарскиот поход

МИА Агенција
Во организација на Општинскиот одбор на Сојузот  на борци од Виница, денеска во селото Истибања се одржа централната манифестација за одбележување на 76-годишнината од Февруарскиот...
Забава Магазин

Три најсилни жени меѓу хороскопските знаци кои никогаш не се предаваат

Слободен печат
Се прашувате кои се трите хороскопски знаци кои се надарени со голема сила и издржливост? Вага Да почнеме со неа, Вагата. Жената Вага насекаде го...
Вести Македонија

На Блискиот Исток војуваат повеќе од 1000 борци од Балканот, голем дел од Македонија

Алек Стојковски
Околу 1000 луѓе од Западен Балкан се бореле и се уште се борат на бојните полиња на Блискиот Исток. Според податоците на Центарот за борба...
Вести Свет

Лидерот на Хезболах: Продолжуваме по стапките на Сулејмани

Слободен печат
Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насралах изјави денеска дека неговата шиитска милициска група ќе продолжи по стапките на иранскиот генерал Касем Сулејмани по неговата...
Вести Регион

Борците на Исламска држава кои се вратија во БиХ јавно повикувале на масовни убиства и тероризам (ВИДЕО)

Слободен печат
Осомничените терористи кои вчера беа депортирани во Босна и Херцеговина зад себе имаат серија на пропагандни снимки за Исламска држава, преку кои им се закануваат...
Вести Свет

Холандија нема обврска да ги врати сопругите и децата на борците на Исламска држава

Слободен печат
Холандската држава не е обврзана активно да го помогна процесот на враќање на децата на жени кои ја напуштиле Холандија и се приклучиле на Исламска...
Вести Свет

КОЈ ГИ ЧУВА БОРЦИТЕ ОД ИСЛАМСКА ДРЖАВА? Над 10 затвори со милитанти останаа без надзор во Сирија

Слободен печат
Турската офанзива во Сирија остави најмалку 12 затвори со милитанти од Исламска држава без надзор, рече рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, предупредувајќи дека стотици...
Вести Свет

Омраза и нетрпеливост за семејствата на борците на Исламска држава: Обидите за реинтеграција во општеството залудни

Слободен печат
Исламска држава (ИД) е уништена пред половина година, а  во моментов илјадици сопруги на борци на ИД и нивните деца се наоѓаат во бегалските кампови...
Вести Свет

Импровизираните затвори за борците од Исламска држава пред колапс

Слободен печат
Обидите да се обезбедат импровизираните затвори во кои престојуваат илјадници затвореници од екстремистичката група Исламска држава (ИД) се на раб на колапс, развој на настаните...