-2 C
Скопје

Во грчкиот Парламент доставен законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

Додатокот за новороденчињата не припаѓа во категоријата приходи и е ослободен од секаков дополнителен данок.

Во рамки на предлог законот од Министерството за труд и социјални работи на Грција, што денеска беше доставен во грчкиот Парламент, меѓу другото, вклучена е и новата мерка на владата – додаток од 2000 евра за секое новороденче од 1 јануари 2020, јави дописничката на МИА од Атина.

За добивање на додатокот што ќе се исплаќа на две рати по 1000 евра, потребно е да се исполнат одредени критериуми, меѓу кои и годишниот приход на семејството да не биде над 40 илјади евра, мајката да е со легален и постојан престој во Грција, а доколку е од трета земја, потребно е најмалку 12 години да живее во Грција пред поднесувањето на барањето за додатокот.

Прочитајте и...  Пешевска од УЖ на ВМРО-ДПМНЕ: Одговорност и оставки за случајот со извадени органи на родилката од Дебар

Додатокот за новороденчињата не припаѓа во категоријата приходи и е ослободен од секаков дополнителен данок.

Поврзани вести

Поради двајца позитивни кошаркари на ковид-19: Работнички не отпатува во Бања Лука на турнир во АБА 2 лигата

Слободен печат

Има ли крај: Нов земјотрес во Хрватска на 14 километри од Сисак

Слободен печат

По приведувањето на Навални: Сајтот на руската Федерална служба веќе два часа е мета на хакерски напади

Слободен печат

Бугарски тајкун од егзил ќе го руши Борисов – Бугарско лето на пролет излегува на изборите, бегалецот ќе го разоткрие премиерот

Слободен печат

Под притисок на зголемениот број на случаи со ковид-19: Португалија пред колапс на здравствениот систем

Слободен печат

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел лут на Кремљ: Веднаш да го ослободите Навални

Слободен печат

Остави Коментар