Во грчкиот Парламент доставен законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче - Слободен печат

Во грчкиот Парламент доставен законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

Додатокот за новороденчињата не припаѓа во категоријата приходи и е ослободен од секаков дополнителен данок.

Во рамки на предлог законот од Министерството за труд и социјални работи на Грција, што денеска беше доставен во грчкиот Парламент, меѓу другото, вклучена е и новата мерка на владата – додаток од 2000 евра за секое новороденче од 1 јануари 2020, јави дописничката на МИА од Атина.

За добивање на додатокот што ќе се исплаќа на две рати по 1000 евра, потребно е да се исполнат одредени критериуми, меѓу кои и годишниот приход на семејството да не биде над 40 илјади евра, мајката да е со легален и постојан престој во Грција, а доколку е од трета земја, потребно е најмалку 12 години да живее во Грција пред поднесувањето на барањето за додатокот.

Прочитајте и...  Променливо облачно со дожд и снег

Додатокот за новороденчињата не припаѓа во категоријата приходи и е ослободен од секаков дополнителен данок.

Прочитај повеќе

МВР побара од „Телеграм“ да ја затвори „јавната соба“

Монголија ја затвори границата со Кина за да спречи ширење на коронавирусот

Слободен печат

Свечена Светосавска академија во МНТ

Слободен печат

Руски авион се вратил на аеродромот поради закана од бомба

Слободен печат

Трета среќа за Стефанова, конечно ќе може да сведочи

Рамчиловиќ: Да продолжиме кон она што се гледа – интеграција, стабилна и просперитетна држава

Слободен печат

Остави Коментар

7 + twenty =

Прочитај повеќе

Администраторот на „Јавна соба“ е тинејџер: Групата изгуби контрола, не можев да ја избришам

Слободен печат

Цветковиќ: Санкции за одговорните за групата на „Телеграм“ треба да има, но не е решение за проблемот

Слободен печат

Чадиковски: Без силна МРТВ ќе нема медиумски реформи

Слободен печат

Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари против ширење на коронавирусот

Слободен печат

Случајот „Брајант“: Густа магла за време на летот, проблеми настанале над Зоолошката градина

Слободен печат

Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Слободен печат