Во ЕСМ за 15 години има 1.000 нови вработувања?!

Во 2005 година, кога се формираше компанијата за производство на електрична енергија, имало 3.801 вработен, а на крајот од 2018 година 4.754 вработени. Во истиот период, производството на електрична енергија е намалено за 20 отсто.

Енергетски експерти, економски аналитичари и пошироката јавност и понатаму остро го критикуваат зголемувањето на цената на струјата за 7,4 проценти. Енергетските компании, пак, велат дека ако нема зголемување на цената, тие нема да може да ги покријат трошоците и планираните инвестиции, со што ќе се загрози стабилното снабдување со струја на населението и на компаниите, а со тоа се согласува и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски.

Фактите, пак, зборуваат дека во изминативе 15 години, во државниот енергетски сектор има постојано зголемување на бројот на вработените, а намалување на производството на струја. Во 2005 година, кога се формираше АД Електрани на Македонија – ЕЛЕМ (од лани преименувано во АД Електрани на Северна Македонија – ЕСМ), имало 3.801 вработен. На крајот од 2018 година, за кога има последен извештај од компанијата, имало 4.754 вработени. Значи, во изминативе 15 години бројот на вработените се зголемил за околу 1.000. Но, наспроти зголемениот број вработени, компаниските извештаи покажуваат дека во 2005 година вкупното производство на електрична енергија изнесувало 6.352,5 гигават-часови, а во 2018 тоа било 4.116 гигават-часови.

Прочитајте и...  Кон: Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 од соопштеното

Што се однесува до бројот на вработените во државната енергетска компанија која е оператор на националниот електроенергетски систем – АД МЕПСО, заклучно со 2018 година таму имало 585 вработени и според платформата за транспарентност „Отворени податоци“, бројот на вработените во оваа компанија се зголемил за 12,5 проценти само во последните 4 години.

Универзитетскиот професор и долгогодишен енергетски експерт Константин Димитров, деновиве во јавноста излезе со остра критика за превработеноста во сите три енергетски компании – ЕСМ, МЕПСО и ЕВН.

– Во сите енергетски компании има превработеност, создавана не само сега, туку и во претходниот приод, и тоа со вработувања на луѓе не според способноста, туку според етничка, партиска припадност и интимна желба. Нека се скратат вработувањата за 20 отсто во овие компании – порача Димитров.

Прочитајте и...  Дете што посетувало градинка во Свети Николе е позитивно на коронавирусот

Од ЕСМ, пак, преку соопштение, порачаа дека пазарот е либерализиран, што значи кој од каде сака може да купува струја.

„Секој потрошувач има право да се снабдува и на слободниот пазар на електрична енергија по цени што не се предмет на одобрување од Регулаторната комисија за енергетика. Доколку домаќинствата купуваат електрична енергија на слободниот пазар набавната цена со вклучени трошоци за балансирање и обновливи извори изнесува 3,65 денари за киловат-час, додека цената по која ЕСМ ги снабдува домаќинствата на регулираниот пазар изнесува 2,33 денари за киловат-час, односно цената на ЕСМ е пониска за 55 отсто од цената на слободниот пазар“, соопшти ЕСМ.

АД МЕПСО информираше дека нејзината тарифа 6 години во континуитет е намалувана, со што е доведена во прашање ликвидноста на компанијата и нејзиното функционирање.

Прочитајте и...  Андоновски: Како директор на УБК немав пристап до системот за прислушкување

„АД МЕПСО нема можност да се откаже од своето учество во цената на струјата, затоа што нѐ чека економски развој на државата, кој без стабилен преносен систем е невозможен“, соопштија од компанијата.

Оттаму потенцираа дека АД МЕПСО е во голем инвестициски циклус од околу 100 милиони евра, составен од проекти за реконструкција на постојната инфраструктура и изградба на нови електроенергетски објекти.

„Стручните служби од АД МЕПСО врз основа на анализите од дефектите, оценка на состојбата на витални делови од постројките, како и недостапноста на резервни делови за опремата стара и 40 години, ја утврдуваат потребата и итноста за инвестирање во реконструкција на постојната инфраструктура, постројки и далноводи“, соопшти државната компанија.

Прочитај повеќе

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат