1 C
Скопје

Tag : елем

Вести Македонија

Адем Авзиу нов генерален директор на „ЕЛЕМ ТУРС”

Слободен печат
Нов генерален директор на „ЕЛЕМ ТУРС” ДООЕЛ Скопје е Адем Авзиу, кој е поранешен државен секретар во Министерство за информатичко општество и администрација. – Авзиу...
Вести Економија

Од почетокот на годинава нема увоз на струја

Соња Кириџиевска
Обилните врнежи од дожд несвојствени за овој период од годината се добредојдени ја поправија неповолната хидролошка ситуација, па од почетокот на годинава, не се увезува...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Акумулациите се полнат, РЕК Битола стабилно произведува струја

Соња Кириџиевска
Исполнетоста на акумулациите со кои управува АД ЕСМ на 1 јануари беше на ниво од 6 проценти, за на 12 јануари да е 12 проценти,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Во ЕСМ за 15 години има 1.000 нови вработувања?!

Весна Дамчевска
Енергетски експерти, економски аналитичари и пошироката јавност и понатаму остро го критикуваат зголемувањето на цената на струјата за 7,4 проценти. Енергетските компании, пак, велат дека...
Вести Економија Слајдер

Бислимоски: Во системот фалат пари, доколку ги прифатевме барањата на енергетските компании цената ќе се зголемеше за 25%

Миа Агенција
Зголемувањето на цената на струјата нема да влијае врз покачувањето на останатите производи затоа што 90 проценти од индустриските и  комерцијалните потрошувачи купуваат електрична енергија...
Вести Економија

АА-А: МЕПСО и ЕЛЕМ да се откажат од покачувањето на цената на електричната енергија

Слободен печат
За жал, дури и во време на пандемија, владата преку регулаторните тела донесува одлуки со кои ги штити монополите и олигополите, додека постојано ја влошува...
Вести Економија

ЕЛЕМ го префрла производството на струја од традиционални технологии кон обновливи извори на енергија

Слободен печат
Две фотонапонски централи од по 10 мегавати во сопственост на АД ЕСМ и една од 100 мегавати која ќе се гради по принципот на јавно-приватно...
Вести Економија

Синдикатот на ЕСМ бара од надлежните институции да го проверат работењето на поранешниот синдикат на ЕЛЕМ

Слободен печат
Синдикатот на АД ЕСМ порачува дека се загрозени правата на нивините синдикални членови од, како што велат, лица кои се претставуваат во име на поранешната...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто нема предмет за признанието на Заев дека нелегално ја финансирал 1ТВ?

Слободен печат
Опозициската партија ВМРО-ДМПНЕ излезе со соопштение, кое уследи откако портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов одржа прес-конференција, на која апелираше Јавното обвинителство да отвори случај и...
Вести Македонија

Денеска пресуда за случајот „Тарифа“

Судскиот совет од Основниот суд Скопје 1 денеска треба да ја изречена пресудата за случајот „Тарифа“. Во овој предмет обвинет е поранешниот генерален директор на...