ВИСТИНСКО ЧУДО: Куче спасено ЕДЕН МЕСЕЦ по ураганот Доријан (ВИДЕО)

Спасителите биле во целосен шок кога на Бахамите, во подрачјето на целосно уништено од ураганот Доријан, пронашле едвај живо куче.

Женката ги пуштила спасителите да и пријдат, меѓутоа била толку изгладнета што веројатно немала сила да се помести и да не била заглавена под клима уредот кој ја имал приклештено.

Иако станува збор за група на искусни луѓе, кои од ова загрозено подрачје успеале да спасат повеќе од 100 кучиња, не можеле да веруваат дека пронашле животно кое преживеало месец дена заглавено и неподвижно.

На почетокот и се доближиле полека, и понудиле малку храна, а потоа спасителот ја подигнал и однел на сигурно.

Малку е да се рече дека кучето било коски и кожа, но желбата да живее била толку голема што ова животно дозволило на своите спасители да и доближат и да ја однесат на третман во клиника.

Со оглед на тоа дека е право чудо што е воопшто пронајдена жива, спасителите ја крстиле Мирикл (чудо), и се надеваат дека ќе успее да закрепне. Исто така се надеваат и дека ќе успеат да ги најдат нејзините сопственици, но и да не успеат, ќе се погрижат Мирикл да добие топол дом и љубовта која ја заслужува.

Прочитајте и...  Ѓукановиќ: Изразот „српски свет" е еуфемизам за идејата за голема Србија

Прочитај повеќе

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги измисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат

Пендаровски во говор на 75. сесија на ОН: Постигнавме значаен напредок во учеството на жените во политиката

Слободен печат

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат