Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Првиот избор на минатогодинешниот драфт, Зајон Вилијамсон е најголема атракција во НБА лигата.

Кошаркарот на Њу Орлеанс пеликанс, стана најмадиот играч во историјата на НБА лигата кој на седум натпревари по ред постигнува 20 или повеќе поени.

Вилијамсон во победата над неговиот тим од 128:115 над Портланд постигна 25 поени и го собори рекордот на Кармело Ентони. Вилијамсон со ова постигнување покажа дека со право се смета за еден од најталентираните кошаркари во последните 30-тина години.


ЛА лејкерс благодарение на ол стар дуото, Леброн Џејмс и Ентони Дејвис со 117:105 го совлада Мемфис. Џејмс и Дејвис заедно постигнаа 60 поени, лејкерси ја остварија четвртата победа по ред со што се зацвстија на првото место во Западната конференција со скор од 42 победи и 12 порази.

Прочитајте и...  Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1


Лука Дончиќ како по обичај беше предводник на Далас, со 33 поени и 10 скока беше најзаслужен за триумфот од 122:106 на гостувањето кај Орландо меџик. Далас со скор од 33 победи и 22 порази се наоѓаат на шестото место во Западната конференција.


Резултати:
Орландо – Далас 106:122
Вашингтин – Кливленд 108:113
Њујорк – Индијана 98:106
Торонто – Феникс 118:101
Минесота – Бостон 117:127
Оклахома – Денвер 113:101
Јута – Сан Антонио 104:113
ЛА лејкерс – Мемфис 117:105
Портланд – Л.А. клиперс 115:128

Прочитај повеќе

„Кралски“ 105 милиони евра за новото бундеслигашко чудо!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат