ВИДЕО: Шкринијар и донесе победа на Словачка против Полска

epa09271357 Players of Slovakia celebrate after winning the UEFA EURO 2020 group E preliminary round soccer match between Poland and Slovakia in St. Petersburg, Russia, 14 June 2021. EPA-EFE/Lars Baron / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Фудбалерите на Словачка на првиот натпревар на Евро 2020 со 2:1 ја совладаа Полска.
Словаците заслиужено дојдоа до победата и трите бода, им го препуштија поседот на топката на полските фудбалери кои во првото полувреме не успеја да направат ниту една шанса. Од друга страна, тие својата шанса ја чекаа преку контранападите и ја дочекаа во 19. минута. По одличниот продор од десната страна Роберт Мак шутираше во поблискиот агол на Војчех Шчешни, а голманот на Јувентус лошо се постави и си даде автогол.


До полувремето, Словачка го чуваше водството, но на стартот од вториот дел, Полска уште во првиот напад дојде до израмнување преку Линети.
И кога се очекуваше по постигнатиот гол да го зголемат притисокот, во 62. Минута останаа со играч помалку. Криховијак доби втор жолт картон што значеше исклучување, а тоа го искористи Словачка која преку Марин Шкринијар постигна гол за победа.

Во второто коло, Словачка на 18 јуни ќе игра против Шведска, додека Полска ја очекува тежок предизвик и дуел со Шпанија.

 

Видео на денот