ВИДЕО:  Сенегал прв финалист на Африканскиот куп на нации

Сенегал со победата над Буркина Фасо обезбеди пласман во финалето на Африканскиот куп на нации/ фото: EPA-EFE/FOOTOGRAFIIA

Селекцијата на Сенегал е првиот финалист на Африканскиот куп на нации откако во полуфиналето со 3:1 ја совлада селекцијата на Буркина Фасо.

Во првото полувреме, мрежите мируваа иако и двете репрезентации имаа неколку шанси. Сенегал се закануваше преку Садио Мане и Чеик Којате, додека најопасен кај Буркина Фасо беше Хасане Банде.

Интересно е што во првиот дел, судијата два пати досуди пенал за Сенегал, но по консултација со ВАР собата ја корегираше одлуката.

Резултатот го отвори Абду Дуало со голот во 70. минута, а победата ја потврди Идриса Гај шест минути подоцна носејќи му водство од 2:0 на Сенегал.

Буркина Фасо во 82. минута намали на 2:1 преку Ибрахим Туре, но во финишот од натпреварот, Садио Мане ги остави конечните 3:1.

Сенегал во финалето ќе игра со подобриот од второто полуфинале во кое ќе се сретнат домаќинот Камерун и Египет. Дуелот на двете најтрофејни африкански репрезентации ќе се игра утре вечер.

Видео на денот