ВИДЕО: Се сруши руски воен авион, тројца загинати

Руски воен авион/ Фото: Архива на Слободен Печат

Рускиот воен авион „Ил-1 12В“ денеска се сруши откако се запалил десниот мотор на авионот, соопшти руската државна компанија УАК, пренесува ТАС.

„Според прелиминарна верзија на настаните, десниот мотор на авионот „Ил-1 12В“ се запалил“ соопштија од компанијата.

Тие велат дека авионот се срушил при пробен лет. Авионот во пожарот бил целосно уништен и покрај напорите за негово гаснење.

Пилотите кои управувале со авионот направиле се што можеле за да ја спречат катастрофата и да го одалечат авионот од населените места, соопштија од компанијата. Тројцата кои биле во авионот се загинати.

Авионот бил наменет за транспорт на војници, оружје и слични воени опреми.

Видео на денот