10 C
Скопје

ВИДЕО | Професор Бојаџиев: Македонија треба да се развива како мегалополис

Македонија треба да се развива како мегалополис, односно цела земја како еден град што подразбира јавната администрација од Скопје да се пресели во други градови.

-На таков начин ќе се намали иселувањето од државата и ќе се зголеми средната класа, смета професорот Марјан Бојаџиев од Универзитетот Американ Колеџ Скопје.

-За да функционира еден голем урбан мегалополис од клучно значење вложувањето во инфраструктурата, вели Бојаџиев.

За идејата „Македонија мегалополис“ мора да се направи патната инфраструктура. Тоа би чинело 10 годишни буџетски дефицити или да се покрие со европски пари. Македонија надвор од Скопје е во фаза на исчезнување и додаде дека само во главниот град има позитивен демографски прираст.

 

Прочитајте и...  Ивановска: Неопходен е законот за потекло на имотот

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар