ВИДЕО: Македонскиот олимпиец Нуров освои златен медал на турнирот во Италија!

Фото: facebook.com/ljubisa.pesko

Како подготовка пред настапот на Летните олимписки игри во Токио, Магомедгаџи Нуров дојде до првото место на меѓународниот турнир во борење, Сасари Сити на Сардинија (Италија) во категоријата до 97 килограми.

Нашиот натпреварувач успеа со по 10 да ги совлада своите противници од Канда и Италија, односно технички туш.

Нуров овој месец настапи и на силниот меѓународен турнир во Полска каде што беше поразен во борбата за бронзениот медал.

На видео записот можете да ја погледнете борбата и победата на македонскиот борач против Канаѓанецот Дешателетет.

Претходно олимписка виза обезбедија уште Дејан Георгиевски (таеквондо), Борјан Бранковски (стрелаштво), Пулексенија Јованоска (карате).

Видео на денот