5 C
Скопје

ВИДЕО: Кинеското летало Чанг 5 успешно слета на Месечината

Кинески државни извори за вести објавија дека вселенското летало Чанг 5 безбедно слета на Месечината. Ако сè оди како што треба Чанк 5 ќе собере околу 4,5 килограми лунарна почва од Монс Рамкер, вулкански регион во форма на мозолче на лицето на Месечината, пред да полета назад во орбитата.  

Се очекува дека кинеското вселенско летало потоа на Земјата да слета допрат во Монголија.

Само Соединетите Држави, со својата програма „Аполо“ кон крајот на 1960-тите и  во 1976
Советскиот Сојуз, преку низа роботски мисии успеаа да донесат примероци од Месечината на Земјата.
Програмата Месечината на САД во тоа време успеа да собере 382 килограми лунарни карпи.
Кина во моментов има седум вселенски летала што ја истражуваат Месечината или се во близина на неа.
Ако мисијата на Чанг 5 заврши со успех, ова ќе бидат првите примероци од Месечината што се  донесени на Земјата во повеќе од четири децении.
Прочитајте и...  ЦМГ: Кина останува најголем пазар за онлајн малопродажба во светот

Поврзани вести

🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Слободен печат

Во Прилеп се подигнува модуларната болница, денеска се затвора ковид-одделот во интерно

Слободен печат

Курти нема да може да учествува на вонредните парламентарни избори во Косово

Слободен печат

Димитров-Клус: Словачка е една од најсилните поддржувачи на политиката на проширување на ЕУ

Слободен печат

Српското МВР: Вучиќ и членовите на неговото семејство биле незаконски прислушкувани

Слободен печат

Штајнмаер: Инаугурацијата на Бајден е големо олеснување за многу луѓе

Слободен печат

Остави Коментар