10 C
Скопје

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

„Старата дама“ е третиот полуфиналист во Купот на Италија откако без проблеми со 4:0 го совлада Спал.

Јувентус настапи без неколку стандардни првотимци, а меѓу нив беше и Кристијано Роналдо, но без проблеми ја оправда фаворитската улога.

Јувентус поведе уште во 16. минута со голот на Алваро Мората, а во 33. минута Фаброта зголеми на 2:0. Во второто полувреме, прво Кулушевски во 78. минута зголеми на 3:0, а Федерико Киеза во судиското продолжение го постави конечниот резултат и си обезбеди полуфинална пресметка со Интер.
Првиот натпревар ќе се игра на 3. февруари на „Џузепе Меаца“, а реваншот е закажан за една недела подоцна.


Пласман во полуфиналето обезбеди и Аталанта кој а и со 10 фудбалери го совлада Лацио со 3:2. Во 54. минута при резултат 2:2 беше исклучен Паломино, но само три минути подоцна Миранчук го постигна победничкиот гол. Во продолжение од натпреварот, Запата пропушти одлична можност во 67. минута да ја зголеми предноста, но го промаши пеналот.

Прочитајте и...  ЛШ: Доколку некој може да се врати против ПСЖ, тоа е токму Баерн


Во првото полувреме Џимшити и Малиновски беа прецизни за Аталанта, додека Муричи и Ачерби погодија за Лацио.
Аталанта во полуфиналето ќе игра против подобриот од дуелот Наполи – Специја кој ќе се игра утревечер.

Поврзани вести

Погоди две стативи и една пречка, Нејмар играч на мечот во Париз

Слободен печат

ВИДЕО: Европа ќе има нов шампион, елиминиран Баерн Минхен!

Слободен печат

Македонските надежи забележаа победа во контролниот меч со Црна Гора

Слободен печат

Македонскиот автомобилист Вуков тестираше во Муџело

Слободен печат

ВИДЕО: Олимпискиот комитет финансиски ќе го помага Бошко Стаменковски

Слободен печат

Клоп пред Реал: Не можеме да ја игнорираме одбраната, во спротивно ќе бидеме казнети!

Слободен печат

Остави Коментар