ВИДЕО | Исповед на руски офицер: „Нашите војници мачеа Украинци, не можам да си простам“

Константин Јефремов/ Фото Принтскрин Би-Би-Си

Поранешен руски воен офицер изнесе тврдења за бруталните испрашувања на руските војници, за време на кои Украинците биле убивани и им се заканувале со силување. Офицерот Константин Јефремов, во ексклузивно интервју за „Би-Би-Си“ изјави дека Русија него го смета за предавник и дезертер.

На едно место во јужна Украина, испрашувањата и мачењата траеле една недела, открива Ефремов: „Секој ден, секоја вечер, понекогаш и двапати дневно“. Ефремов неколку пати се обидел да ја напушти војската, а на крајот бил отпуштен бидејќи одбил да се врати во Украина. Тој сега побегнал од Русија.

Користејќи фотографии и воени документи обезбедени од Јефремов, „Би-Би-Си“ потврди дека рускиот офицер бил во Украина на почетокот на војната – во регионот Запорожје, вклучувајќи го и градот Мелитопол.

Константин Јефремов до неодамна бил офицер во руската армија со чин поручник. Тој бил распореден во Украина минатата година и се согласил да зборува за злосторствата на кои бил сведок таму – вклучително и тортурата и злоупотребата на украинските затвореници. Тој зборувал за неговите другари кои ги ограбувале окупираните територии на Украина и опишал брутални испрашувања водени од руски полковник, при што мажи биле убивани и им се заканувале со силување.

На 10 февруари 2022 година, Јефремов пристигнал на Крим, украинскиот полуостров што Русија го анектираше пред девет години. Тој бил командант на единицата за деминирање на 42-та дивизија за моторизирана пушка и обично бил стациониран во Чеченија, во рускиот Северен Кавказ. Тој и неговите луѓе биле испратени да учествуваат во „воени вежби“: „Тогаш никој не веруваше дека ќе има војна. Сите мислеа дека ова е само вежба. Сигурен сум дека ни високите офицери не знаеја“ .

Ефремов се сеќава дека руските војници лепеле ознаки за идентификација на нивните униформи и ја насликале буквата „З“ на воената опрема и возилата. За неколку дена, буквата „З“ станала симбол на она што Кремљ го нарече „специјална воена операција“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот