ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Тимотеј Андоновски и Ерхан Јајовски, виртуелни возачи: Шампиони на Ле Ман од својата соба!

Гостување на „Утрински печат“ на Тимотеј Андоновски и Ерхан Јајовски/ Фото Слободен печат

Двајцата млади Македонци, Тимотеј Андоновски и Ерхан Јајовски заедно со нивниот тим Р8Г Еспорт предводен од познатиот автомобилист Роман Грожан го освоија првото место на виртуелната 24-часовна трка Ле Ман, која во реалниот живот се вози во Франција.

Виртуелното возење во светот станува сѐ попознато, а двајцата македонски возачи беа гости во студиото на „Слободен печат“ каде раскажаа за нивниот успех, но и за Еспортот во Македонија.

Идеалната комбинација од љубовта кон автомобилите и играњето видео игри како хоби ги втурнало двајцата Македонци во водите на виртуалното возење. Тие во последниве години биле учесници на неколку трки, но успехот на Ле Ман е најголем досега.

Самиот факт што познати возачи како Роман Грожан и Макс Ферстапен биле тренери на овие млади возачи, укажува на подемот кој го бележи овој еспорт.

Трката која 24 часа ја возеле од својата соба е иста како и онаа во реалниот живот. Во секој автомобил има по четири возачи, кои однапред се договараат кога ќе ги извозат своите часови. Сударите меѓу автомобилите и паузите кои се дел од реалните трки се отсликани и во виртуелните.

Андоновски и Јајовски возеле автомобил специјално дизјаниран од „ферари“ кој без никакви софтверски проблеми ги однел до првото место.

Тимотеј Андоновски и Ерхан Јајовски/ Фото социјални мрежи

Како што вели Андоновски, виртуелното возење за него е хоби, додека пак Јајовски е еден од најпознатите виртуелни возачи во Европа. Тој учествувал на неколку трки низ САД и Велика Британија, каде добил голем број награди. Тие се во водите на виртуелното возење уште од 2017 година, кога всушност и се развил овој еспорт.

Еспортистите од Македонија бележат големи успеси, но сѐ уште не им се посветува доволно внимание. Македонија е двократен светски првак во играта „Кантер Страјк“, а имаше и учесник во клубот кој освои светска титула и во играта „Дота 2“.

Тие ја претставуваат земјата на светско ниво, а преку еспротот наоѓаат начин како да го живеат својот сон, играјќи видео игри и освојувајќи големи суми на пари.

Многу од родителите на своите деца често им велат да не седат многу на компјутерите и на видео игрите, но во овие времиња децата можат да им докажат дека еспортот и играњето видео игри се сериозни кариери каде можат да заработат голема количина на пари.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот