ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Максим Ристески: „Пештера“ е психолошки роман со детективски елементи

Максим Ристески - писател / Фото: ''Слободен печат'' - Драган Митрески

Во рецензијата од Владимир Мартиновски за објавениот роман „Пештера“ се поставува дилемата дали жанрот во кое е пишано делото е психолошки трилер или класична детективска приказна. Самиот автор Максим Ристески, при неговото гостување на Утрински печат, смета дека романот е психолошки, но на моменти и детективски.

– Во право е Владимир Мартиновски, бидејќи се работи за една внатрешна наутика така да ја наречам, се обидов одредени светогледи да ги драматизари, така што ќе ги олицетворам – вели Ристески.
Романот „Пештера“ е кандидат за наградата Роман на годината, а воедно е прво дело на Ристески, кој долги години работи како новинар, текстопицес и копирајтер.

Целото интервју погледнете го на следниот линк:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот