ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Андонов: Владата има една цел, а тоа е стабилно снабдување со електрична енергија по предвидливи цени

Виктор Андонов-советник за енергетика / Фото: „Слободен печат“- Методиј Здравев

Сите проекти што ти прави Владата имаат за цел да допринесат за стабилно снабдување со електрична енергија по предвидливи цени и проектот за Чебрен е дел од целиот тој концепт, вели директорот  за развој на инвестиции во ЕСМ, Виктор Андонов во интервју во утринската програма „Слободен печат“ на Слободна ТВ.

Апсолутна невистна се додава тој, обвинувањата дека во Владата не знаат што прават.

-Ако ги гледаме годишно производство на Тиквеш последните години е околу 120 ГБ часови и тоа затоа што во две години има прозиведено над просекот. Генерално во ЕСМ се планира Тиквеш да произведува околу стотна гигават часови. Таа цена помножена со цената која ЕСМ ја продава излегува околу 5 до 6 милиони и евра на годишно ниво. Така да, истиот тој професор кој кажува дека Тиквеш годишно произведува во пари 40 милиони евра, апсолутно не е точно. Денес да гледате цена на берза за следни две три години од 100  евра до 120. Со тоа роизводство од стотина гигават часови по 100 евра е 100 милиони евра. Значи бројката од 40  милиони а апсолутно неточна бројка – објснува Андонов во интевјуто за Слободен печат.

Целото интервју на Зоран Иванов погледнете го во продолжение:

 

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ