23 C
Скопје

ВИДЕО | Ѓурѓај: Извештајот е историски – ЕК ја повика Албанија да ги почитува правата на малцинствата

Во Извештајот на ЕК за Албанија има и неколку точки за малцинствата во Албанија. Ова се историски точки, бидејќи ЕК ја повикува Албанија да ги почитува правата на малцинствата и да го спроведе Законот од 2017. Овој Закон е предвидува сите малцинства да можат да учат на мајчин јазик, употреба во јавната администрација, изјави во Утрински брифинг Никола Ѓурѓај, претседател на македонско друштво „Илинден”.

Од кога Законот е донесен, албанска Влада и Собранието уште ги нема донесено подактите. Законот ако ги нема овие подакти не може да стапи во употреба, додава Ѓурѓај.

Носењето на Законот опфаќа употреба на јазикот на малцинствата. Обраќањето на пратеникот од македонското малцинство е многу важно. Пратеникот јавно си кажа во Собрание, македонското малцинство да не се плаши и да си зема учество во сите државни институции. Говорењето на македонски во албанското Собрание и натаму ќе продолжи, вели Ѓурѓај.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

 

Поврзани вести

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Сасоли на почетокот на Конференцијата за иднината на Европа: Не смееме да имаме табуа

МИА Агенција

Остави Коментар