ВИДЕО | Готвиме со Маја: Нов твист на традиционална мусака

готвиме со маја
Фото: Промо

Нов твист на традиционална мусака

– 400 г Перутнина Птуј мелено мисиркино месо
– 200 г мелено говедско месо
– 1 кромид
– 3 лажици маслиново масло
– 2 лажички Вегета Маестро магдонос
– 1/4 китка свеж магдонос
– 1 лажичка Вегета Маестро рузмарин
– 1 лажичка Вегета Маестро мајчина душица
– 1/2 лажичка сол
– 1/2 лажичка Вегета Маестро црн пипер
– 2 лажици Ворчестер сос
– 2 чешниња лук
– Вегета Натур
– 1/2 лажичка Вегета Маестро лук
– 1 лажичка сув кромид
– 2 лажици брашно
– 2 лажици доматно пире
– 1 Подравка говедска коцка
– 1/2 чаша Подравка грашок
– 1 морков
– 1/2 чаша Подравка пченка

готвиме со маја
Фото: Промо

Фил од компири

– 5  компири
– 1/2 путер
– 3 лажици свинска маст
– 1/2 лажичка Вегета Маестро лук
– 1/2 лажичка сол
– 1/4 лажичка Вегета Маестро црн пипер
– 1 јајце
– 1 лажица крем сирење
– 80 г пармезан

 

1. Кромидот исечете го на коцки и пржете го на масло на тивко и динстајте додека не стане стаклест. Додадете го и лукот и посолете
2. Морковот исечете го на коцки и додадете го во кромидот и кратко пржете
3. Потоа додадете го јунешкото месо и пржете додека месото не побели
4. Потоа додадете го и мисиркиното месо и зачинете со Вегета
5. Пржете го месото и зачинете со сув кромид, сушен лук, црн бибер, сув магдонос, мајчина душица, ворчестер сос, сув рузмарин и доматно пире
6. Потоа додадете пченка и грашок и убаво измешајте за да се спојат вкусовите
7. Додадете ја коцката супа растворена во топла вода а потоа и брашното растворено во малку вода и оставете да се динста уште 15 минути на тивко
8. Во тава растопете свинска маст и додадете половина путер
9. Сварениот компир изгмечите го како пире и попарете го со загреаната маст и путер и убаво измешајте. Потоа додадете рендан пармезан
10. Зачинете со лук во прав, црн бибер и сол
11. Во сад разматете едно јајце и крем сирење и додадете го во пирето од компири
12. Огноотпорен сад каде што ќе ја редите мусаката премачкајте го со путер, потоа додадете од месото и притиснете во садот и ставете сецкан магдонос
13. Врз тоа ставете го пирето и убаво измазнете го да добиете рамна површина
14. Одозгора покријте со рендан пармезан и поклопете со капак
15. Доколку немате капак, ставете на дното на рерната хартија за печење бидејќи прска
16. Се пече во загреана рерна на 200 околу 40-60 минути

готвиме со маја
Фото: Промо

Фета салата со семки

– 20 шери домати
– 10 црни маслинки
– 1/2 китка свежо нане
– 1/2 калап фета
– Вегета Маестро оригано
– 1 лажица Натура сусам
– 1 лажица Натура ленено семе
– 1 младо кромитче
– 1 краставица
– 1/2 конзерва Подравка наут

готвиме со маја
Фото: Промо

Сос
– 1 јајце
– 50 г пармезан
– 1/2 лажичка Вегета Маестро лук
– 4 лажици маслиново масло
– Бибер и сол
– Сок од 1/2 лимон
– тортиљи

1. Направете пакетче од двослојна фолија, затворете го од три страни и попрскајте внатре маслиново масло
2. Ставете ги шери доматите, фета сирење и посолете
3. Затворете го пакетчето и ставете го во рерна 10 минути
4. Младото кромитче исечете го на тркалца а свежото нане исечете го ситно и префрлете го во здела
5. Потоа додадете наут, краставица исечена на полукругови и црни маслинки
6. За сосот ставете во блендер рендан пармезан, едно јајце кое сте го вареле само една минута, сок од лимон, маслиново масло, сол и бибер и убаво изблендирајте

готвиме со маја
Фото: Промо

Видео на денот