18 C
Скопје

ВИДЕО: Годишнината од смртта на Тито одбележана во Кумровец

Со звукот на сирена во 15.05 часот и положување венци и палење свеќи во Кумровец се одбележа 41-годишнината од смртта на Јосип Броз Тито. Земајќи ја предвид епидемиолошката состојба комеморацијата беше скромна.

Делегациите од општина Кумровец, здружението Јосип Броз Тито и Здружението на антифашистички борци и антифашисти на Република Хрватска, како и префектот на округот Крапина-Загорје Жељко Колар и потпретседателот на СДП Синиша Хајдаш Дончиќ положија венци и цвеќиња на споменикот пред родното место на Тито.

Фрањо Хабулин, претседател на САБА, рече дека антифашизмот и Јосип Броз Тито се неделиви и дека Тито е човекот што ја одбележал втората половина на 20 век.

„Тој го стори тоа со својот изглед, својата работа, својата креативност, како револуционер, како воен лидер во Втората светска војна, како државник, односно како шеф на држава и како политичар кој беше многу важен и почитуван на светската политичка сцена “, рече Хабулин. Тој додаде дека Тито ги повика луѓето да земат оружје во 1941 година и создаде моќна армија на партизански одреди што го отворија 3-от фронт во Европа и ја ослободија нивната земја.

Роберт Шплај, градоначалник на Кумровец, истакна дека Тито е најпознат граѓанин на Кумровец кој со својата работа и знаење го освои целиот свет.

Поврзани вести

Гир: Време е да се оди напред

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент кој е кислородно зависен со ковид добил само три дена боледување

Мирослава Бурнс

Заев: Нашиот природен дом е Европската Унија

МИА Агенција

Вакцинирани вкупно 107.978 граѓани, 279.909 лица чекаат за вакцинација

МИА Агенција

Маричиќ: Идејата за обединета Европа е преголема за да биде попречувана

МИА Агенција

Остави Коментар