-6 C
Скопје

ВИДЕО: Бизарно- Деца го бакнуваат телото на Амфилохије кој почина од ковид-19

Илјадници луѓе го чекаа ковчегот со телото на починатиот, збиени еден до друг, без притоа да се води сметка за дистанца, ниту да се почитуваат мерките за носење заштитна маска, среде пандемијата која зема се поголем замав секаде во светот.

Многумина сакаа да го допрат ковчегот со остатоците од митрополитот, некои ставија цвеќе во отворениот сандак, а присутни беа и многу деца кои го бакнуваат починатиот митрополит црногорско-приморски Амфилохије во Храмот на Христовото воскресение во Подгорица.

 

Коментарите се секако негативни на социјалните мрежи, бидејќи Амфилохие од 5 октомври беше во лоша здравствена состојба, па тоа беше хоспитализиран во болницата во Цетиње, а потоа префрлен во Клиничкиот Центар. Тестирањето покажа дека бил заразен од коронавирус.

Прочитајте и...  Македонија нема речиси никаква надеж за почеток на преговори годинава, бугарското вето ќе остане

Митрополитот црногорско – приморски Амфилохие е роден 1938 година во Баре под името Ристо. На Богословскиот факултет во Белград основни студии завршил во 1962 година, а потоа го продолжил школувањето и на крајот во Грција го одбранил докторатот.

Тој е интронизиран за Митрополит Црногорско-приморски, Зетско-брдански и Скендериски и Егзарх на Пеќкиот Трон во 1991 година.

На јавност и беше познат како еден од предводниците на литиите кои се одржуваа во Црна Гора, како и голем противник на Парадата на гордоста.

ВИДЕО: Отворениот ковчег со телото на Митрополитот Амфилохије го пречекаа илјадници верници

 

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар