ВИДЕО: Беким Асани отворено за приватниот живот и за поддршката која ја нуди на младата ЛГБТИ заедница

Беким Асани, активист за права на ЛГБТИ заедницата/Фото: Слободен печат

Сексуалната ориентација и родовиот идентитет од секогаш биле табу теми во кои сме се соочувале но избегнувале, сме се пронаоѓале, но притајувале…

“Човек никогаш не свесен колку може да биде јак, колку и да е тешко, колку и да е невозможно..продолжуваш да се бориш“,  вели Беким Асани, истакнат активист.

Токму поради тоа, кон призмата на ЛГБТИ активистот Беким Асани го огледуваме негово персонално искуство во приватниот живот низ активизам, соочувањето со општествените проблеми,  предрасудите, траумите кон заедницата како и  неговата мисија на мотивирање на новите генерации за слободно изразување и непречен живот на ЛГБТИ припадниците во Република Северна Македонија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот