-1 C
Скопје

ВИДЕО: Али Февзи се колне во Алах дека не крадел пари од сметката за донации

Хуманитарецот Али Февзи за чија хуманитарна работа пишуваше Слободен печат е тема на критика на социјалните мрежи. Имено, тој е директно нападнат од мајка на двомесечно бебе, коe не ја преживеа операцијата во Турција.

Траор во семејството Мемиши: Хуманитарецот Али собираше донации за нашето бебе кое почина, не сме сигурни дека ни ги даде сите!

Али на бебето му обезбеди пасош по итна постапка, средства за партиципација и за трошок, за што ја имаше објавено сопствената трансакциска сметка. По неуспашната операција, мајката од Али побарала дополнителни средства за кои тврди дека биле праќани на сметка на хуманитарецот.

Тој се колне во Алах дека ниту еден денар од парите на болното дете не го злоупотребил за себе, а како доказ ни ја покажа состојбата од неговата трансакциска сметка. Покрај тоа додава дека мајката на болното бебе му била благодарна што им помага за спас на детето и се чуди зошто одеднаш се обидува да го оцрни во јавноста. 

Прочитајте и...  Околу 2,5 милиони Американци вработени во ресторани останале без работа минатата година

 

Точно е дека на сметката стигнаа 300 фунти но тие пари се предвеме потрошени, бидејќи ние го плативме погребот на бебето. Сепак, на сметката од погребалното претпријатие се потпиша роднина на бебето. Јас се колнам во Алах дека хуманитрарната работа ја работам од срце и на никого лошо не сум направил. Еве ќе ги спомнам и луѓето од Пинтија. Тие ме обвинуваат дека сум им дал само 20.000 денари а имало повеќе на сметката. Но, јас тврдам дека на сметката немаше повеќе пари, толку беа, едноставно донирањето не е толку распространето како што се мисли, тврди Али.

Проследете ја неговата изјава во видеото:

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар